Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından sınıflandırılan ve toplamda dört gün sürecek etaplı dağ bisiklet yarışı “Anatolia MTB Stage Races” için geri sayım başladı.

Dünyanın dört bir yanından gelecek amatör ve profesyonel bisikletçilere ev sahipliği yapacak olan yarış, dünya medeniyetinin ilk örneklerine kadar uzanan tarihi ve kültürüyle “Medeniyetin beşiği” Anadolu’nun üç kentinde gerçekleşecek.

Parkurları, coğrafyası, iklimi ve çok daha fazlasıyla tarih kokan Anadolu’da pedallar 89,2 km boyunca medeniyetin izinde çevrilecek. 4 gün 4 etaptan oluşan ve dünyanın dört bir yanından gelecek amatör ve profesyonel bisikletçiler birbirlerinin yanı sıra zorlu parkurlarla da mücadele edecek.

Türkiye’de bir ilk

Etaplı Dağ Bisikleti Yarışı Kayseri, Nevşehir, Kırşehir illerinde görsel en güzel mekânlarda sportif tanıtım amaçlı 24-27 Ağustos 2023 tarihlerinde gerçekleşecek. 

Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir, “Anadolu’da MTB STAG RACE Dağ bisikleti Yarışı Dünya Bisiklet Birliği (UCI) tarafından resmi olarak tescil edilmiş bir yarıştır. Dünya’ nın dört bir yanından gelecek vadeden amatör ve profesyonel dağ bisikletçilerinin katılacağı yarış Türkiye’de etaplı olarak ilk kez düzenleniyor. Kayseri İncesu ‘ da başlayacak olan yarış Nevşehir etabından sonra Kırşehir’de sona erecek. Nevşehir’imizde düzenlenecek olan ulusal ve uluslararası organizasyonlar ile tarihi, turistik ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve sanatsal yönlerini öne çıkararak bölgemizi tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz. Peri masallarında gibi hissettiren, dünyanın en eşsiz bölgesi olarak kabul edilen aynı anda hem yerin yedi kat altında hem de gökyüzünde olabileceğiniz dünyada tek yer olan Kapadokya’da her daim söylediğimiz gibi bu şehri sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif anlamda marka şehir yapmak adına çalışmalarımız devam etmektedir. Sporcularımızı her adımda muhteşem manzaralara şahitlik edebileceği bölgemizin mistik ve fantastik yolculuğuna masalsı bir diyarda uçsuz bucaksız tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini yerinde inceleyecekleri birlik beraberlik içerisinde müsabaka olmasını temenni ediyorum” dedi.

4 gün 4 etap

Mistik güzellikleri ve kültürüyle binlerce yıldır insanlığın gözdesi konumunda olan Anadolu, bu yıl onlarca bisikletçiyi ağırlayacak. Altın çağını yaşadığımız bisikletin en ilgi çeken organizasyonlarından olan “Anatolia MTB Stage Races”te sporcular, 4 günde 4 etapta mücadele edecek.

1. Etap Zamana Karşı (XCT) – Kayseri (İncesu) – Zamana Karşı – 2,5 km

Yarışın birinci etabında bisikletçiler, efsanelere konu olan Erciyes Dağı’nın eteklerinden pedal çevirecek. Sporcular, 24 Ağustos Perşembe günü Kayseri İncesu’daki ilk etapta 2.5 km boyunca zamana ve birbirlerine karşı yarışacaklar. 

2. Etap – Noktadan Noktaya (XCP) – Nevşehir (Ürgüp) – 35 km

Anadolu’nun kalbinde organize edilen MTB Stage Races’in ikinci gününde ve ikinci etabında ise bugün hala sırları çözülemeyen, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan peri bacalarının diyarı Nevşehir’de bisikletçiler 35 km’lik parkurda mücadele edecek. Kapadokya bölgesinin önemli merkezlerinden birisi olan Ürgüp merkezden başlayacak olan yarış, Hadosan toprak yoldan Ortahisar, Çavuşin ve Rose Valley tırmanışla Ortahisar Kasabası, Pancarlık, Ürgüp’de tamamlanacak.

3. Etap – Maraton – (XCM) – Kırşehir – Kaman (Kalehöyük) – 47 km

Yarış üçüncü gününde, tarihin izlerini binlerce yıl boyunca taşıyan ve “Bozkırın Kalbi” olarak bilinen Kırşehir’de devam edecek. Türk edebiyatının en önemli ozanlarının ve şairlerinin yetiştiği yerde bisikletçiler, sert rüzgarlara ve kavurucu sıcağa karşın 47 km pedal çevirecek. Yarışın 3. etabı, Cacabey Medresesi, stabilize yollardan Karıncalı, Demirli, Kurancılı ve Çağırkan geçilerek, Türk ve Japon hükümetlerinin kültürel ve ekonomik iş birliği ile yapılmış olan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi önünde son bulacak.

4. Etap – CrossCountry – (XCO) – Kırşehir (Aşıkpaşa Tabiat Parkı) – 4,7 km

İnsanlık tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan coğrafyada geçen yarışın son etabı ise 4,7 km uzunluğa sahip. Kırşehir’de bulunan Aşıkpaşa Tabiat Parkı çevresinde oluşturulmuş parkurda, Olimpik CrossCountry yarışmaları yapılacak.