Nevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Baltacı ve beraberindeki heyet Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İl Müdürü Baltacı, Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları kapsamında Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Nevşehir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Pınarbaşı, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, Nevşehir Şoförler Otomobilciler Ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzgün, Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Özay Onur, Nevşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Filiz Sayın, Kapadokya Alan Başkanlığı Başkan Yardımcısı Yunus Başar’ı ziyaret ederek Sosyal Güvenlik Haftası’nın önemi ve düzenlenecek olan faaliyetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor!

Nevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Baltacı, kutlamalar hakkında şu bilgilendirmelerde bulundu:

Türkiye’nin yüzde 99,3 GSS Kapsamında

Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.

2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.

Kayıt Dışı İstihdam ile Mücadele Ediyoruz

Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik.

Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.

SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır.

Vatandaşlara Çağrı

SGK, tüm vatandaşları Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklere katılmaya ve sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi edinmeye davet etmektedir.

Sosyal Güvenlik Hakkında Bilgi Edinebileceğiniz Kaynaklar

  • SGK web sitesi: https://www.sgk.gov.tr/
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170”
  • Sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri
  • SGK sosyal medya hesapları

Sosyal Güvenlik Hepimizin Hakkıdır!

Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutlar, tüm vatandaşlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileriz.