T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Van Devlet Tiyatrosu bünyesinde Eric Emmanuel Schmitt’in yazdığı, Bahadırhan Bozkurt’un dilimize çevirdiği ve Gül Urgan Yıldız’ın yönettiği "Şişmanlayamayan Sumocu" adlı tiyatro oyunu, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de tiyatro severlerle buluşturulacak.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne bağlı tüm Bölge Müdürlüklerince NEVÜ’de her ay düzenli olarak temsil verilmesinin karara bağlanmasının ardından 2022-2023 eğitim- öğretim yılının yedinci tiyatro gösterimi 7 Şubat 2023 Salı günü saat: 20:00’de "Şişmanlayamayan Sumocu" adlı tiyatro oyunu ile devam edecek.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Damat İbrahim Paşa Salonunda düzenli olarak sahnelenecek tiyatro etkinliği biletleri Devlet Tiyatroları’nın internet sitesi www.devtiyatro.gov.tr üzerinden temin edebilecek.

Oyunun Konusu

Tokyo sokaklarında yapayalnız, mücadele dolu bir yaşam… Cun, henüz 15’inde geçmişinin yükünü sırtlarken incecik, cılız kalmış bir erkek çocuğudur. Durmadan onda bir şişman gördüğünü iddia eden sumo ustası Şomintsu ile yolları kesişir. Sayısız direnişlerin ardından sokaklardaki yaşamdan kurtuluş ışığı olan o sumo okulunun kapıları aralanır. O ışıkla Cun’un evden kaçışının gizemi ortaya çıkar.
Beden mi şişmanlayıp güçlenir yoksa ruh mu geçmişin yüklerinden kurtulup bilgeleşir? Yarım kalan her hikâye bir gün tamamlanacak ve kalbin kıpırtısıyla en cılız bedenden bir şişman doğacaktır. Unutmamalı ki “bulutların arkasında her zaman bir gökyüzü vardır!”...

Yer : NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Damat İbrahim Paşa Salonu

Tarih : 7 Şubat 2023 Salı

Saat : 20.00

Yaş : 13+

Bilet Temini

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Biletini Al:https://biletinial.com/WebLogin?seanceId=11262290&organizerType=2&lang=tr