İHH İnsani Yardım Vakfı, Nevşehirli hayırseverlerin de desteğiyle briket evlerin yapıldığı Suriye’nin Soran kasabasına bağlı İhtimlat beldesinde, Ahmet Sarıkurt Cami’nin açılışını gerçekleştirdi.


İHH, sivillerin yaşadığı Soran'ın kuzeyindeki İhtimlat beldesinde 600 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Ahmet Sarıkurt Camii'nin açılışını yaptı.

Yapımı tamamlanarak ibadete açılan cami ile bölge halkı, ibadetlerini huzur içinde yapabilecekleri bir camiiye kavuşmuş oldu. Camiide çocuklara İslamî eğitimler de verilecek. 
Dualarla ve kurban kesimi ile açılışı yapılan cami, briket evler çevresine inşa edildi.

‘Yorulmak nedir bilmezdi’

Açılış konuşması yapan İHH Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Göksun, “Öncelikle Ahmet abimizi tekrardan rahmetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun. Vakfımızın teşkilatının kuruluşunda büyük emekleri vardı. İyilik konusunda yorulmak nedir bilmezdi. Hep insanlık için önde koşardı. Bizlerde kendisinin adına bu camiinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Destek veren herkesten Allah razı olsun” dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, 2011 yılından bu yana Suriye'de gıda, barınma, sağlık, eğitim ve kalıcı eserler gibi farklı birçok alanda yardım çalışmalarında bulunuyor.

Ahmet Sarıkurt kimdir?

1960 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Sarıkurt, Fatih Akıncılar teşkilatında Şehit Metin Yüksel ile arkadaş oldu. İslami çalışmaların içinde bulundu. 12 Eylül 1980 darbesinde tutuklandı. 1992 yılında Bosna Savaşı başlayınca kendisini sorumlu hissetti. Bosna'ya giderek oradaki Müslümanlara insani yardım ulaştırdı.
Daha sonra İHH'nın Libya'da yürüttüğü insani yardım çalışmalarında yer aldı. 17 Şubat 2011'de başlayan Libya devriminden 4 gün sonra Libya'ya gitti. Birçok yaralının Türkiye'ye gelerek tedavi olmasına vesile oldu. Anlaşmazlık yaşayan ve birbirleriyle savaşan kabile ve grupları barıştırarak binlerce insanın hayatına dokundu.

Sarıkurt, 2019 yılında vefat etti.