TİVİBU Televizyonu müzik kanalında Nevşehir Uçhisar kasabasının Kayseri olarak gösterilmesi Nevşehirli vatandaşlardan büyük tepki toplamıştı. Yapılan yanlışlık Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran'ın girişimleri sonucu 24 saat geçmeden düzeltildi.

Yanlış Hesap NEVŞEHİR'den döndü! Başkan Savran çözdü...

TİVİBU Televizyonu müzik kanalı görsellerinde Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Uçhisar kasabasının Kayseri olarak gösterilmesi Nevşehirli vatandaşların büyük tepkilerine neden olurken Nevşehir gündemin adresi FİB Haber.Com konuyu haberine taşımıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından hemen harekete geçen Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, TİVİBU yetkilileri ile irtibat kurarak gerekli girişimlerde bulundu.  Başkan Savran'ın girişimleri sonucu TİVİBU yanlışını düzeltti. Ve yayınladığı jenerikteki görsellerinde Uçhisar-Nevşehir ibaresi ile doğru yolu buldu.

Son noktayı Başkan Savran koydu: 'Uçhisar Nevşehir’dir, Nokta...'

TİVİBU Televizyonu müzik kanalında yanlış ifadenin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Savran, “Tüm dünya biliyor ama sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum; Kapadokya eşsiz güzellikteki vadileri, doğa harikası peribacaları ve balon turları ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi ve Kapadokya’nın merkezi de Nevşehir. Kapadokya Ürgüp'tür... Kapadokya  Avanos'tur... Kapadokya Gülşehir'dir Derinkuyu'dur... Kapadokya Acıgöl , Hacıbektaş, Kozaklı'dır...  Kapadokya Göreme, Kapadokya Uçhisar Kapadokya  Ortahisar Kapadokya Mustafapaşa Kapadokya  Gülşehir Derinkuyu NEVŞEHİR'dir.. Velhasıl, 23 belediyesi 7 ilçesi ile KAPADOKYA NEVŞEHİR’dir. Uçhisar Nevşehir'dir. NOKTA!” dedi.

"TİVİBU yanlışını düzeltti, teşekkür ederiz”

Başkan Savran, görüşmelerin ardından Uçhisar ile ilgili gerekli düzeltmenin yapılmasını sağladıklarını belirterek, TİVİBU'ya yaptığı yanlışı düzelttiği için teşekkür etti.

FİB Haber Merkezi olarak gündeme taşıdığımız konuya hassasiyetleri için başta Nevşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Savran olmak üzere, Uçhisar Belediye Başkanımız Sayın Osman Süslü, Ali Rıza Kır ve Özkan bey ve duyarlılık gösteren tüm Nevşehir halkına teşekkür ediyoruz.

Nevşehir tek ses, tek yürek: 'Uçhisar NEVŞEHİR’dir'

KAPADOKYA NEVŞEHİR’dir." NOKTA!

Acıgöl Nevşehir'dir,

Avanos Nevşehir'dir,

Derinkuyu Nevşehir'dir,

Gülşehir Nevşehir'dir,

Hacıbektaş Nevşehir'dir,

Kozaklı Nevşehir'dir,

Ürgüp Nevşehir'dir, 

Kaymaklı Nevşehir'dir,

Ortahisar Nevşehir'dir,

Uçhisar Nevşehir'dir,

Göreme Nevşehir'dir,

Özkonak Nevşehir'dir,

AŞAĞIDAKİ GÖRSELLERDE Kİ YAZI YANLIŞTIR! Uçhisar Kayseri'nin değil Nevşehir'in bir kasabasıdır.

Kapadokya'nın merkezide kendiside Nevşehir'dir...

Daha evvel lendisiyle görüştüğümüz Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kapadokya ile ilgili FİB Haber Merkezine özel yaptığı açıklamada; “Kapadokya’nın merkezi Nevşehir olduğunu bütün dünya biliyor. Benim söylememe gerek yok” dedi. 

Başkent Ankara'da düzenlenen "Yeni İletişim Teknolojileri ve Yerel Medyanın Geleceği Çalıştayı"nda FİB Haber Genel Yayın Yönetmeni Fikret Çapacı’nın sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy açıklamasında; “Kapadokya Bölgesi Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri ama daha olması gerektiği yerde değil. Çok daha büyük gelişmeleri hep birlikte yaşayacağız. “ dedi.

Başka Kapadokya yok…

Kapadokya'daki tarihi ve kültürel alanın korunması ve dünya turizmindeki gelir payının artırılmasına ilişkin çalışmalara hız verildiğini aktaran Ersoy; "Kapadokya dünyanın en büyük değerlerinden biri ve tüm dünya da bunun farkında. Bu bağlamda Kapadokya’nın en iyi şekilde tanıtılması, korunması ve yaşatılması gerekiyor. Biz Bakanlık olarak Kapadokya Alan Başkanlığı’nı işte bu özel sebeplerle kurmuş bulunuyoruz. Tabi bunun için sadece devletin sahip çıkması yetmez başta yörede yaşayan halkımız olmak üzere herkesin bölgesine ve bu önemli değerlerine sahip çıkması gerek. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Çok yakın bir gelecekte sizde Kapadokya’nın yıldızının hızla yükseldiğini yükselmiş olan yıldızının daha ne kadar yukarılara çıkacağını hep beraber göreceğiz” dedi.

detail-photo-fancybox-0detail-photo-fancybox-1detail-photo-fancybox-2detail-photo-fancybox-3detail-photo-fancybox-4

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kapadokya Bölgesi'nin Merkezi Nevşehir'

Kapadokya’nın coğrafi konumu ile alakalı farklı algı oluşturma çabası içinde olanlara Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 Nevşehir Mitingi'nde yaptığı konuşması ile nokta koyalım.

En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 Nevşehir Mitingi'nde yaptığı konuşmasında; "Hacıbektaş-ı Veli Hazretlerinin şehri Nevşehir, 'Kapadokya Bölgesi'nin Merkezi Nevşehir' açıklamasında bulunmuştu. İşte Erdoğan'ın o konuşması;