banner461

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Başarıya Doymuyor

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, akademik teşvik puanlarına göre yapılan sıralamada devlet üniversiteleri arasında 11. sırayı aldı.

banner503
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Başarıya Doymuyor
03 Haziran 2016 Cuma 11:58

banner143
banner134
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından hazırlanan Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DUS) raporunda akademisyenlerin 2015 yılında akademik anlamda ne düzeyde aktif oldukları incelemeye tabi tutuldu.
Akademik teşvik yönetmeliğine göre akademisyenlerin performansları projeler, araştırmalar, akademik yayınlar, tasarımlar, sergiler, patentler, alınan atıflar, uluslararası tebliğler ve alınan ödüller olmak üzere 9 başlıkla sınıflandırıldı. Dolayısıyla bir akademisyenin sistemde puanlanması için bu alanlardan en az 30 puan alması gerekiyordu. En yüksek puan sınırı ise 100 olarak belirlenmişti.
100 puan ve üzerine çıkabilen öğretim elemanı sayısının oldukça az olduğunu ortaya koyan rapora göre devlet üniversitelerinde görev yapan 120 bin civarındaki öğretim elemanının sadece 25 bin 988'i otuz puanı geçebildi. Raporda, akademik teşvik puanlarını kamuoyuna açıklamayan 11 üniversite ise yer almadı.
Akademisyenlerimiz Başarılarını Ortaya Koydu
Sadece devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakültelerin yer aldığı raporda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2000 yılından sonra kurulan 50 devlet üniversitesi arasında 5. sırada yer aldı. 95 devlet üniversitesi arasında yapılan genel sıralamada ise 11. sırada yer alan üniversitemiz, yeni kurulmuş olmasına rağmen kalitesini ortaya koymuş oldu.
Üniversitemizin fakülteler bazındaki sıralaması ise şöyle:
Mühendislik Fakülteleri Sıralamasında Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi 68 üniversite arasında 4. sırada;
İİBF/İşletme/İktisat Fakülteleri Sıralamasına göre Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 73 üniversitenin arasında 5. sırada;
Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakülteleri Sıralamasında Üniversitemiz Eğitim Fakültesi 62 üniversite arasında 6. sırada;
Fen-Edebiyat Fakülteleri Sıralamasında Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi 50 üniversite arasında 8. sırada yer aldı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ailesi olarak hedefimiz bundan sonra da nitelikli yayın ve projelerle sadece ülkemizdeki üniversiteler arasında değil, dünya üniversiteleri arasında da başarı sıralamalarında ilk sıralarda yer alabilmektir. Bu noktada bütün öğretim elemanlarımızı içtenlikle kutluyor; bundan sonraki çalışmalarında da hayırlı başarılar diliyorum” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.