banner461
banner195

Kayseri Şeker’de Seçim Tarihi Belli Oldu

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan adayı Mahmut Çeçen, "6 ton pancar çiftçinin sadece masrafına gidiyor. Çiftçimiz bir şey kazanamıyor. Bu nedenle biz pancarın değerini 200 liraya çıkartmayı hedefliyoruz" dedi.

Kayseri Şeker’de Seçim Tarihi Belli Oldu
04 Haziran 2013 Salı 17:33

banner143
banner134

 Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan adayı Mahmut Çeçen düzenlediği basın açıklamasında seçim yarışını kazandığında çiftçinin yanında olacaklarını belirtti. Çeçen, "Pancar fiyatı biliyorsunuz çok düşük seviyede. 6 ton pancar çiftçinin sadece masrafına gidiyor. Çiftçimiz bir şey kazanamıyor. Bu nedenle biz pancarın değerini 200 liraya çıkartmayı hedefliyoruz. Küspenin oranı yüzde 18, biz bunu yüzde 25'e çıkartmak istiyoruz. Sulama avanslarını veya diğer çapa avanslarını 20 - 30 lira vererek inşallah çiftçimizin bankalara muhtaç olmasını önleyeceğiz. Çiftçimiz bankaya gitmeyecek, avans olarak çiftçiye her yerde destek olacağız. Sezonun ortasında bildiğiniz gibi elektrikler özelleşti. Özel şirket çiftçinin gözünün yaşına bakmadan elektriğini kesiyor. Onun için biz çiftçilerimize avans desteği vererek kendilerini bu durumdan kurtarmak istiyoruz" diye konuştu.

Yapılacak seçimde oy kullanacak olan çiftçilere seslenen Çeçen, "Tek ricamız iyi olanı seçsinler. Daha iyi bildiği insanlara oy versinler. Biz harama tevessül etmeyecek, insanların haklarını yemeyecek ve kendimizi bu işlere adadığımızı belirtmek istiyorum" dedi.

Boğazlıyan Bölgesi Yönetim Kurulu üye adayı Zinnuri Eser ise, "Şeker fabrikasını yasaya ve hukuka uygun bir şekilde yöneteceğiz. Haksızlığı hukuksuzluğu gidermeye talibiz. Birçok şeker fabrikası ham madde sıkıntısından dolayı sıkıntıya düşüyor. Bizde aynı duruma düşmeden tedbir almalıyız. Devlet şuanda Susurluk ve Çarşamba şeker fabrikasının kapısına kilit vurdu. Bizim biran önce tedbir alarak çiftçinin pancarı ekeceği seviyede fiyatlandırma yapmamız lazım" şeklinde konuştu.

 Hacıbektaş bölgesi yönetim kurulu adayı ve Hacıbektaş ziraat odası başkanı Sami DİŞLİ ise :

 

Gruplarının yönetime gelmesi durumunda bölgesindeki çiftçilerin Kayseri Şeker Fabrikasına sözleşmeli olarak ekim yaptıracaklarını ve isteyen çiftçinin istediği kadar şeker pancarı ekmesini sağlayacaklarını dile getirdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Zinnuri - 5 yıl önce
Kota diye birşey var, yönetime gelseniz tecrubeniz yok, adapazarı da olanlar olur burdada. Tanıdıgınız bildiginiz bir müdür yok, bölgeyi tanıyan adamınız yok. Ardınızda siyasi parti parası var azcık fikriniz var ama neyi nasıl yapacagınızı daha bilmiyorsunuz 'seçilelim gerisini ozaman düşünürüz' derseniz benim 1 sene boş geçirecek vaktim yok. Mualif olarak iyisiniz, ama yönetime tecrubeli birileri gelmeli. İçimizden birileri olmalı, kayyumdaki kravatlılar yarın giderler. Akay bey Türkiye Şeker Fabrikaları genel müdürlüğü istiyor. Kulis yapıyor, ankaradan evini bile getirmedi. Buda demek oluyorki başı sıkısında çekip gidecek. Biz ise bizbize kalacagız. Hepmizi kucaklayan yönetimde tecrubeli, tanıdıgımız bildigimiz isimler gelmeli. Şekeri 40 sene hizmet etmiş adammı bilecek yoksa pancarı tanımayan akay'mı. Bir makam aracı sevdasına neler yaptı Ankarada bilmiyormuyuz... Sulama birligindeyken Vedattan para alan Zinnuri mi şekerden Anlıyor. Kardeşlerim bunları iyi düşünün. Selamün Aleyküm...
Avatar
Hacı Hakyemez - 5 yıl önce
çiftçinin derdinden anlayabilen, ekibinde bilgili ve daha önceden şekerde çalışan insanların olduğu grupları destekleyin. akay, pancarın p sinden anlamaz, kendisi türkiye şeker fabrikalarının genel müdürü olmak için kulis yapıyor ankarada, fabrikaya birşey olsa umurunda olmayız çeker gider, birokratım ben der. diger gruplardan tek tecrubeli grup demirezen grubu, ekibi ile hazır. projelerinin tamamını yapabilecek adama ve bilgi birikimine sahip, asıl önemlisi tecrubeli isimler var ekipte. diger gruplar iyidir hoştur niyetleride iyidir belki ama bize ekmek lazım, fabrikamızı emin ellere emanet etmek lazım. kimse küsmesin ama demirezen ve ekibi başa gelirse fabrika eski günlerdeki gibi 5 hatta 7 defa avans verebilecek duruma gelebilecek. ekipteki insanlar . rabbim seçimlerimizi isabetli, toprağımızı bereketli kılsın.
Avatar
Hacı - 5 yıl önce
çiftçinin derdinden anlayabilen, ekibinde bilgili kişilerin olduğu grupları destekleyin. akay, pancarın p sinden anlamaz, kendisi türkiye şeker fabrikalarının genel müdürü olmak için kulis yapıyor ankara'da, fabrikaya bir şey olsa umurunda olmayız çeker gider, bürokratım ben der. diğer gruplardan tek tecrubeli grup demirezen grubu, ekibi ile hazır. projelerinin tamamını yapabilecek adama ve bilgi birikimine sahip, asıl önemlisi tecrubeli isimler var ekipte.. demirezen ve ekibi başa gelirse fabrika eski günlerdeki gibi 5 hatta 7 defa avans verebilecek duruma gelebilecek. ekipteki insanlar türkiye de pancar ve tarım dendiğinde aranan isimler. asıl önemlisi hepsi çiftçi babanın çocukları, bu yüzden emeğin hakkını sonuna kadar verecek insanlar. rabbim seçimlerimizi isabetli, toprağımızı bereketli kılsın
Avatar
hakyemez hacı - 5 yıl önce
çiftçinin derdinden anlayabilen, ekibinde bilgili kişilerin olduğu grupları destekleyin. akay, pancarın p sinden anlamaz, kendisi türkiye şeker fabrikalarının genel müdürü olmak için kulis yapıyor ankara'da, fabrikaya bir şey olsa umurunda olmayız çeker gider, bürokratım ben der. diğer gruplardan tek tecrubeli grup demirezen grubu, ekibi ile hazır. projelerinin tamamını yapabilecek adama ve bilgi birikimine sahip, asıl önemlisi tecrubeli isimler var ekipte.. demirezen ve ekibi başa gelirse fabrika eski günlerdeki gibi 5 hatta 7 defa avans verebilecek duruma gelebilecek. ekipteki insanlar türkiye de pancar ve tarım dendiğinde aranan isimler. asıl önemlisi hepsi çiftçi babanın çocukları, bu yüzden emeğin hakkını sonuna kadar verecek insanlar. rabbim seçimlerimizi isabetli, toprağımızı bereketli kılsın.