banner461
banner195

14 Yaşında Evlilik Olumsuzluklara Davetiye Çıkarıyor

Nevşehir’in Türkiye genelinde kadın intiharlarının en fazla yaşandığı iller arasında yer aldığına da dikkat çeken Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Demirbilek, ilköğretim tamamlayan genç kızların küçük yaşta evlendirildiklerini, bu durumun kız çocuklarının psikolojisini de bozduğunu söyledi.

14 Yaşında Evlilik Olumsuzluklara Davetiye Çıkarıyor
04 Aralık 2013 Çarşamba 12:13

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Türkiye genelinde kadın intiharlarının en fazla yaşandığı iller arasında yer aldığına da dikkat çeken Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Demirbilek, ilköğretim tamamlayan genç kızların küçük yaşta evlendirildiklerini, bu durumun kız çocuklarının psikolojisini de bozduğunu söyledi.

Kapadokya Kadın Danışma Derneği Başkanı Demirbilek, “Genelde bu tür konuların hep gündeme geldiği Güneydoğu illerinden ne yazık ki çok farkımız yok. Zira ilimizde kız çocukları 14 -17 yaşları arasında evlendiriliyor. Ailelerin karşılıklı rızaları alınarak yapılan evliliklerinin ardından kız çocuğu 18 ini tamamladığında ise nikahları yapılıyor. Bu nedenle son yıllarda ilimiz genelinde 18 yaş evlilikleri patladı. İlköğretim tamamlayan küçük yaştaki genç kızlarımız eve kapatılıyor ve küçük yaşlarına bakılmadan evlendiriliyorlar. Bu da onların psikolojilerinde onarılmaz sorunları da beraberinde getiriyor. Küçük yaşta evlilikte tanışan genç kızlarımız mahkeme kararıyla evlendirilerek oldukça olumsuz bir evlilik ortamı içerisine itiliyor” ifadelerinde bulundu.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
H.Hüseyin ULUÇAY - 4 yıl önce
haberin resmine biraz daha itina gösterilmeli. ilgiliye hakaret gibi...
Avatar
KEŞKE! - 4 yıl önce
li̇selerde vs yerlerde zaten problem halledi̇li̇yor. erken yaşta evlenmeyi̇ deği̇lde bu ahlaki̇ çöküğntüyü nasil bi̇ti̇ri̇ri̇z onu araştirin. adam 25 i̇nde evlenmi̇ş eşi̇ni̇ yi̇ne aldatiyor.
mesele yaş mi yoksa ahlak mi?
bi̇li̇msel konuşun kafadan atmayin