banner461
banner195

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" ile ilgili bir açıklama yaptı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
02 Aralık 2015 Çarşamba 14:18

banner143
banner134
 Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" ile ilgili bir açıklama yaptı. Çetin, yapmış olduğu açıklamada;

"İster doğuştan isterse de sonradan olsun, fiziksel veya zihinsel bir engelin yol açtığı mahrumiyetleri ve sorunları en aza indirmek her şeyden önce insani sorumluluğumuzun doğal bir sonucudur.

Engelli gurubuna giren kardeşlerimizin herhangi bir eksiklik ve zayıflık hissine kapılmalarına müsaade etmeden, onları tümüyle kucaklamak, milletimizin saygın ve eşit bir ferdi olduklarını sürekli hatırlarda tutmak gerekmektedir.

Sahip olunan engel değişik neden ve olaylara bağlı olarak ortaya çıkabilecekken, bu haldeki kardeşlerimizin hayatlarını sürdürebilmeleri, ihtiyaçlarını başkalarına muhtaç olmadan karşılayabilmeleri oluşacak sosyal duyarlılık seviyesine yakından bağlıdır.Ne yazık ki; 3 Aralık “Dünya Engelliler Gününü” engelli vatandaşlarımız ve engelli kamu çalışanlarımız birçok sorunla karşılamaktadırlar. Engelli vatandaşlarımızın gerek toplumsal hayatın içinde yer almalarını gerekse iş istihdamı konusunda devlet yeterince çalışma yapmıyor.

Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre bugün kamuda engelli kadrolarının hala % 42’si boştur. Kamuda toplam engelli memur kontenjanı 55 bin 334 olmasına rağmen, kamuda istihdam edilen engelli sayısı 34 bin 88 olarak kalmıştır. Bu ayıptan herkese ders çıkarmalıdır. Engelli vatandaşlarımız çalışma hayatında var olmak isterken ve iş beklerken, engelli kadrolarının yüzde 42'sinin hala boş olması kamuya yakışmamaktadır.

İnsan olmaktan kaynaklanan vazgeçilmez haklara ulaşılması hususunda, engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları zorluklar toplumsal kesimlerin temas, irtibat ve işbirliğiyle bertaraf edilecek ve bu çerçevede insanımızı tümüyle sararak çağın açmazlarına karşı koruyacaktır. Her insanın bir engelli adayı olduğunu hatırlatarak, Engelli kardeşlerimize sorunsuz ve engelsiz günler diliyorum." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.