banner461
banner195

6 Farklı Medeniyetin İzleri Bu Müzede

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Etnoğrafya müzesi Yüzyıllar boyu bölgede yerleşmiş olan medeniyetlerin izlerine rastlanabilecek ender müzeler arasında.

 6 Farklı Medeniyetin İzleri Bu Müzede
06 Mart 2015 Cuma 18:47

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Etnoğrafya müzesi Yüzyıllar boyu bölgede yerleşmiş olan medeniyetlerin izlerine rastlanabilecek ender müzeler arasında.

İlçe merkezinde bulunan ve 1988 yılında hizmete açılan müzede, ilçe sınırları içerisinde bulunan Sulucakarahöyük’ten 1967-1976 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi’nden Prof.Dr. Kemal Balkan tarafından gerçekleştirilmiş olan arkeolojik  kazı sonucunda çıkarılmış olan Eski Tunç Çağı, Hitit, Hellenistik, Frig, Roma ve Geç Bizans Dönemlerine ait eserlerin yanı sıra yöresel özellikler gösteren etnografik eserler de sergilenmekte.

Arkeolojik eserler çoğunlukla pişmiş topraktan amfora, yemek kapları, sunak kapları, küpler, ayrıca, kemikten objeler ve sikkelerden oluşmakta. Etnografya bölümü ise, 19 yy. ve 20. Yüzyılın ilk dönemlerine ait gündelik yaşam içerisinde kullanılan dokuma işlemeli kumaşlardan elbiseler, peşkirler, gümüş takılar, silahlar ve kilimlerden oluşmakta. 

Müze, Pazartesi günü dışında her gün açık. Ücretsiz ziyaret edilmekte.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.