banner461
banner195

97 yıldır saklanan mektup

97 yıl önce Çanakkale’de şehit olmadan önce yazdığı Osmanlıca Olan Mektubu Türkçeleştirilerek okundu, Mektup Çanakkale Destanı'ndan örnekler verdi.

18 Mart 2014 Salı 20:12

banner143
banner134
97 yıl önce Çanakkale’de şehit olmadan önce Yalıhüyük’e gönderilmiş şehit mektubunu Yalıhüyük’ün Kurucu Belediye Başkanı Hayrullah Uçar Osmanlıca Olan Mektubu Türkçeleştirerek okudu, Çanakkale Destanı'ndan örnekler verdi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yılı dolayısıyla Yalıhüyük’te düzenlenen programda mektubun Osmanlıca halini Türkçeleştirerek program esnasında okuyan Hayrullah Uçar, salonun dolduranların gözlerinin yaşarmasına neden oldu.

"Faziletli üstadı ekremin eniştem  efendim hazretleri...

Minel gadim dergar olan Sıtkı hulus ve hususiyet üzere mahsusu selam  senalar olup, ol mübarek desti şerifleri bus edip elgate hamse akebinde duanı talep ederim.

Eylül 20 tarihli  bir mektubunu aldım. Derecesiz memnun oldum. Canabu hak sizleri de memnun eylesin amin veya mu’in..

Oltarafta halam hanımın iki ellerini bus edip hayır duasını talep ederim.

Ol tarafta yeğenim Mehmet efendinin gözlerinden bus ederim.

Yeğenim hanımların gözlerinden bus ederim.Hemşirem hanıma selam ederim.

Ol tarafta Ahmet efendinin Abdullah efendi canibi duruna selam ederim..Faziletli Musa efendinin yedi şerifini takbil ederim.

Hafız  efendi ve diğer komşuların cümlesine selam ederim.

Ol tarafta gözüm duru ciğer köşem,oğlum hacı efendi ve Osman ağa ve kerime hanımın gözlerinden bus ederim.Canibi tarafına selam ederim.

Biraderim Şakir 47. Alayın 1. taburu 3. bölükte 1. takımda ikimizin mesafesi birdir.

Fakat harçlığımızdan sual eder isen 1 Mahtır(ay) 3 adet mecidiye ödünç aldık anı harcandık.10 paralık tütünü 1 kuruşa alırız.Buna göre hesap et.Mecidin birini cüce Hasan’dan aldım.İkisini demirci hacı hafız efendinin  Mehmet hocadan aldım.

Şayet Allah emrinde gidersem eda edin(ödeyin).Mehmet hocanın da parasını vermemiz  gerekli.

…. Acele harçlık göndermenizi rica ederim. Şimdiki halde kardeşim Şakir’de me’uz fakat şakir’in me’yuz olduğuna ben razı olmadığım gibi sizde razı olman.

Allah aşkına ol tarafta olan eşimiz evvel Allah sonra size emanet. Bir hizmetkar bulamazsan Camus’un birini sat, birini birinin yanına güdüver et.Cenabu Allah eyi yapar.

Ol tarafta faziletli hacı efendinin iki ellerinden buse edip hayır duasını talep ederim.

Faziletlü Hafız Edhem efendi ve hacı efendi ve Mehmet efendi  ve ihvanın cümlesine selam ederim. Baki dua..______331 sene

Teşrini evvel

El mağlu kaim biraderin hoca zade İbrahim..

Mektup gönderecek olur isen 3. kolorduya mensup  16. fırka 125.Alay’ın  1. Taburunun 2. bölük 2. takımda 1. mangada

Konya’ya tabi Bozkır Kazasından Yalıhüyüklü Hoca Zade İbrahim  deyi tahrir edin.

İydi(Bayram) şerifiniz mübarek olsun

Bu da geçer yahuuu.. Delerde geçer… Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
MURAT BOYRAZ - 4 yıl önce
sizlerin hakkini nasil öderiz allah mekaninizi cennet eylesin haklarinizi biz yeni nesil torunlariniza helal ediniz bizler sizlerden ecdadimizdan raziyiz yüce rabbim de sizlerden razi olsun bizler bu vatanda rahat yasiyor isek sizlerin sayesindedir denilecek cook sey var lakin inanin insanin bogazi düğümleniyor....saygilarimla.