banner461
banner195

Alevi Bektaşi Camiasının Beklentilerini Yine Dile Getirecek

52.Ulusal 26. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerinde yine Alevi Bektaşi Camiasının beklentileri Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanhakoğlu tarafından dillendirilecek.

Alevi Bektaşi Camiasının Beklentilerini Yine Dile Getirecek
29 Temmuz 2015 Çarşamba 15:09

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) 52.Ulusal 26. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerinde yine Alevi Bektaşi Camiasının beklentileri Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanhakoğlu tarafından dillendirilecek.


1-    Alevi açılımı adıyla hükümetin yaptığı toplantı ve çalıştaylar Demokrasinin eşitlik , laiklik ve insan hakları ile ilgili olmazsa olmaz ilkeleri bakımından yeterli bulunmadığından olumsuzlukla sonuçlanmıştır. Bakış açısındaki bu olumsuzluklar giderilmelidir, açılım gerçekçi ve inandırıcı olmalıdır.

2-    Alevi ve Bektaşiliğin İslam’ın Anadolu Türkmen yorumu olduğu göz ardı edilmekte  cem evlerinin ibadet yeri olarak tanınması bir türlü kabul görmemektedir. Cami ne kadar kutsalsa, cem evi de,kilise de sinegokta o kadar kutsaldır. Merkeze insan alınmalıdır. İnançsız olanlar  bile sorgulanmamalı kimse kimseyi ötekileştirmemelidir. Tüm insanlar birbirine saygılı, kardeşçe mutlu yaşamalıdır.

3-    1930 yılında şehir okullarından 1933 yılında da köy okullarından zorunlu din dersleri kaldırılmıştı. 1980’ de tekrar konuldu. Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını yada bu aşamada seçmeli hale getirilmesi.

4-    Diyanet işleri Başkanlığı; sünni anlayışın fetva kurumu olmaktan çıkartılmalıdır. Tüm inançlara Atatürk döneminde olduğu gibi eşit mesafede olmalı kuruluş amaçlarına uygun hizmet vererek inançların birinin diğerine baskı unsuru kurmasını önlemelidir.

5-    Gecikmiş adalet, adaletsizliğin kılıfı olmaktan çıkartılmalı Madımak katillerinin zaman aşımı ile cezasız kalması gibi yollara gidilmemeli yeniden  yargılama yapılmalıdır.

6-    Madımak insanlık müzesi haline getirilmeli ortaçağ karanlığı, anlayışı müzelerle de tarihe gömülmelidir.

7-    Alevi Bektaşi köylerine ve yerleşim yerlerine, cami yaptırma projesinden tamamen vazgeçilmeli devlet yardımı ve desteğinde ihtiyaçlar öne çıkartılmalı ayrımcılık yapılmamalı hizmet inanca ve siyasete bağlı olmadan verilmelidir.

8-    Tekke ve zaviyeleri kaldıran devrim yasasının korunması laiklik için önemlidir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Sonuç olarak birlik beraberlik içinde yurtta barış Dünya da barışın sağlanılması ve korunması için Hacı Bektaş Velinin öğretileri dikkate alınmalıdır. Atatürk’e kulak verilmelidir.

Bilim Yoksa Akıl Neye Yarar, Akıl Yoksa Adalet Neye Yarar, Adalet Yoksa Sevgi Neye Yarar” açıklamalarında bulunmuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.