banner461
banner195

Altınışık Muhtarlar Gününü Kutladı

Nevşehir Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Altınışık, 19 Ekim günü bu yıl ilk kez kutlanmakta olan Muhtarlar Gününü kutladı.

Altınışık Muhtarlar Gününü Kutladı
19 Ekim 2015 Pazartesi 14:02

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Altınışık, 19 Ekim günü bu yıl ilk kez kutlanmakta olan Muhtarlar Gününü kutladı.

2015 Mart ayında Muhtarlar Konfederasyonu olarak hükümete sundukları teklif sonucunda 19 Ekim tarihinin bu yıldan itibaren Muhtarlar Günü olarak kutlanmaya başlandığına dikkat çeken Nevşehir Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Altınışık, Nevşehir ili genelinde ilçe, kasaba, köy ve mahallelerde görev yapan tüm muhtarların gününü kutladı.

Altınışık; “Görev süresi içerisinde mahallesinde, Köyünde, Kasabasında ya da ilçesindeki insanların her türlü sorununa büyük bir fedakarlık ve görev bilinci içerisinde koşan tüm Muhtarlarımızın günlerini kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Mahalle muhtarlığı, Osmanlı Devletinde eskiden beri var. Mahallenin başında bulunan imamlar, toplumsal dayanışmayı sağlamak, halkın ihtiyaçlarını karşılaması gibi dünyevi hizmetler de görürdü. Halktan ücret alan imamların görevlerinin bir kısmı, zamanla mahalle muhtarlarına devredilmiş. 19 Yüzyılda devlet halk ilişkilerinin iyileştirilmesi amacıyla merkezi idarenin bir parçası olarak bazı yardımcı mahalli örgütler kurulmuş. Mahalle muhtar ve ihtiyar heyetleri de bu kuruluşlardan.1864 Tarihli Vilayet Nizamnamesi ile hukuk sistemimiz içinde yer alan mahalle muhtarlığının kanunların ve emirlerin ilanı, tebligatta ve vergi toplamada idareye yardımcı olmak, yaralama, öldürme olaylarının haber verilmesi gibi görevleri var. Mahalle muhtar ve ihtiyar heyetleri, 1913 tarihli İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanunu ile kaldırılmış olduğu halde, varlıklarını mahallelerdeki kamu hizmetlerinin bir gereği olarak 1933 yılına kadar fiilen sürdürmüşler. Bu tarihte çıkartılan 2295 sayılı kanunla varlığı sona erdirilen kuruluşun görevlerini, zabıta ve belediye gibi bazı kuruluşların yapması öngörülmüş. Ancak, on yıllık bir uygulama mahalle muhtarlığının boşluğunun doldurulmasının mümkün olmadığı görüldüğünden, 1944 tarihli ve 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetlerinin Teşkiline Dair Kanun ile Kanunun uygulama şekil ve esaslarına dair 1945 tarihli tüzük çıkarılmış, bugünkü şeklini almış.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.