banner461
banner195

Arazi Yangınları İle Ekolojik Denge Yok Oluyor

Nevşehir’de son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyir eden hava sıcaklığına paralel olarak meydana gelebilecek arazi yangınlarına karşı yetkililer uyarılarda bulundu.

Arazi Yangınları İle Ekolojik Denge Yok Oluyor
01 Ağustos 2013 Perşembe 14:05

banner143
banner134

 Nevşehir’de son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyir eden hava sıcaklığına paralel olarak meydana gelebilecek  arazi yangınlarına karşı yetkililer uyarılarda bulundu. Hava sıcaklığının da etkisi ile şehir merkezi ile merkez ilçeye bağlı yerleşimlerde meydana gelebilecek  arazi yangınlarına karşı Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından müdahale ediliyor.

Arazi yangınlarının özellikle   piknik ateşinin tam olarak söndürülememesi, sigara izmaritinin rast gele doğaya atılması ve arazilerde atılı bulunan cam parçalarının yakıcı güneş ışınlarıyla teması sonrasında başladığını belirten Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, her ne şekilde olursa olsun arazilere cam parçalarının atılmamasını, piknik ateşinin söndürülmeden alanın terk edilmemesini ve sigara izmaritinin de tamamen söndürülmesi  gerektiği uyarısında bulunuyorlar.

Yetkililer, mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklığının yaşanmaya başlandığı  bu  günlerde,  vatandaşların arazilerde daha dikkatli davranmasının can ve mal güvenliği açısından da büyük bir önem taşıdığına vurgu yapıyorlar.

İlgililer, arazi yangınlarına sadece otların yok olması anlamında bakılmaması gerektiğinin altını çizerken, arazide bulunan toprak ve genel çevredeki doğal dengenin sağlanması adına  vazgeçilmez bir öneme sahip  yararlı bir çok bitki ve canlıların da olası arazi yangınında yok olduğunu belirterek, bunun da doğal dengenin korunması yönünde ciddi sorunları beraberinde getirebileceği uyarısında bulunarak , vatandaşları daha duyarlı hareket etmeye çağırdılar.

 Olası bir yangında vatandaşların zaman geçirmeden 110 Alo İtfaiye hattını  aramaları gerektiğini vurgulayan ilgililer, ekiplerin en kısa süre içerisinde yangın mahalline ulaşarak yangını en kısa süre içerisinde söndüreceğini  kaydettiler.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.