banner461
banner195

“Asgari ücretin artmasına karşı değiliz”

Eskişehir Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “Eskişehir Ekonomi Buluşması” TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve GTİAŞ ve NTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Arif Parmaksız’ın katılımları ile gerçekleştirildi.​

“Asgari ücretin artmasına karşı değiliz”
31 Aralık 2015 Perşembe 15:47

banner143
banner134
 Eskişehir Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “Eskişehir Ekonomi Buluşması” TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve GTİAŞ ve NTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Arif Parmaksız’ın katılımları ile gerçekleştirildi.​

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Eskişehir'in tarım, sanayi ve yüksek teknoloji kenti olduğunu belirterek, Türkiye'nin en yaşanabilir ikinci kenti olduğunu söyledi.

 Eskişehir'in, eğitim sektöründe de Türkiye'nin önde gelen şehirleri arasında yer aldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Eskişehir havacılık ve raylı sistemde Türkiye'nin kalbidir. Eskişehir ihracatta da önde gelen kentler arasında yer alıyor. İhracatın büyük bölümü ABD ve AB'ye yapılıyor. Zengine mal satmak kolay değildir. Eskişehir'de dünya ile rekabet eden bir sanayi var” dedi.

 Türkiye'nin gündeminde şu anda asgari ücret konusunun olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, işçilerin fazla kazanması ve asgari ücretin artmasına karşı olmadıklarına dikkat çekti.

 Hisarcıklıoğlu, işverenlerin de çeşitli sıkıntıları olduğunu ifade ederek, “Şu an itibariyle ben işçime bin 500 lira ödüyorum ama işçimin eline bin lira geçiyor. Ben diyorum ki 'bu aradaki 500 lirayı kim alıyorsa işçime verilsin'. Bunu derken bin 300 liranın işçimin cebine girmesini kıskanır mıyım? İşçimin cebine girse daha fazla harcayacak. Bizim için daha fazla pazar olacak. Yani 'kazanmasın' deme şansımız var mı? Bizde bin 500 lira cepten çıkıyor zaten. İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde yüzde 72 ile dünya birincisiyiz. Bizden sonra yüzde 52 ile Almanya, yüzde 38 ile ABD geliyor. Biz devletten para, pul istemiyoruz. Tek istediğimiz rakiplerimizle eşit şartla rekabet etmek. Rakibimin üzerindeki vergi yükü ne, bana da onu yükle. Hangi standartta ham madde temin ediyor. Hangi standartta enerji temin ediyor. Ben de onu kullanayım. Gerisini bize bırakın diyoruz” dedi.

 Konuşmasında damga vergisine de dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “İnternet üzerinden bir mal aldınız, yüzde yarım damga vergisi var. Ödemezseniz vergi kaçakçısı oluyorsunuz. Damga vergisi dünyada olmayan bir vergi. Dünyada olmayan bir verginin karşısındayız. Bunun kaldırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yatırım teşvik sistemine bakıldığında, makine yatırımlarında 2011 yılının altında seyredildiğini söyledi.  

Hisarcıklıoğlu, “Demek ki 81 ile sektörel il ve ilçe bazında teşvike dönmek lazım. Ama yeni teşvik ile mevcut üretim yapanın arasında haksız rekabet olmaması lazım. Kim üretiyorsa ona teşvik verin. Yeni teşvik modeli de bu olması lazım. Muhakkak bölgelerin farklılaşması lazım. Her bölgeye her şeyi veriyorum. Toptancı anlayışla bu iş olmuyor. Bu kapsamda gittiğimizden dolayı Türkiye'nin ürettiği buğdayın 3 mislini öğütecek un değirmen kapasitemiz var, atıl duruyor. Bunlar hepimizin ortak kaynağı” şeklinde konuştu.

Toplantıya, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Utku Çakırözer, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz,  TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ile çok sayıda davetli katıldı.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.