banner461
banner195

Atama Sürecinde Son Durum

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, ilimizdeki milli eğitim müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlardaki müdür ve müdür yardımcısı atamalarıyla ilgili gelinen son durumu değerlendirdi.

 Atama Sürecinde Son Durum
06 Ocak 2015 Salı 16:58

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, ilimizdeki milli eğitim müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlardaki müdür ve müdür yardımcısı atamalarıyla ilgili gelinen son durumu değerlendirdi.

Uğur, “Bilindiği üzere Ülke genelinde olduğu gibi Nevşehir İlinde de görev süreleri uzatılmayan ve görevlerinden alınan okul müdürü üyelerimiz adına Kayseri idare Mahkemesine Bölge avukatımız tarafından dava açılmış ve hukuki mücadele başlatılmıştı. Üyelerimiz adına Kayseri İdare Mahkemesine açılan  davalar zaman içinde tek tek sonuçlanmış ve üyelerimiz lehine mahkeme ara karar vererek   yürütmeyi durdurmuştu. Kanun gereği; Mahkeme  kararın  davalı ilgili kuruma tebliğinden itibaren ilgili kurum 30 iş gününde Mahkeme kararını uygulamak zorundadır. Kayseri İdare Mahkemesinin  görevden alınan okul müdürlerimiz  adına vermiş olduğu yürütme durdurma kararlarını, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili okul müdürlerini  eski görev yerine döndürme olarak değil, mahkemenin hatalı bulduğu  değerlendirmenin yeniden değerlendirmesi olarak mütalaa etmiş ve  görüş olarak tarafımıza bildirmişti. Bu kapsamda Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü  Kayseri İdare Mahkeme sinin  vermiş olduğu ara karar neticesinde, ilgili okul müdürlerini yeniden değerlendirmeye alacak iken, Nevşehir il Milli Eğitim Müdürlüğü  Kayseri idare mahkemesinin kararını uygulama yönüne gitmeden önce   bir üst Mahkeme olan Kayseri Bölge İdare Mahkemesine giderek,  İdare Mahkemesinin vermiş olduğu ara kararı temyiz etmiş.  Kayseri Bölge İdare Mahkemesi de  İdare Mahkemesinin vermiş olduğu yürütme durdurmasına  iptal kararı vermiştir. Bir gün önce yeniden değerlendirme yapmayı resmileştiren  Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir gün sonra  Kayseri Bölge İdare Mahkemesine götürdüğü temyiz kararı kendileri  lehine sonuçlanınca yeniden değerlendirmeyi geri çekmiştir. Aldığımız bilgilere göre geçen hafta ise Milli Eğitim Bakanlığı, Ülke geneli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili yöneticileri ve Üst düzey bürokratların da  katıldığı  Yargı kararları ve görevden alınan Yöneticiler  ile ilgili yapmış olduğu Ülke çapı toplantısında,  görev süresi uzatılmayan yöneticilerin İdare mahkemesinde kazandıkları davalar ile ilgili işlemde “Göreve başlatmadan yeniden değerlendirmeye alınması” olarak noktaladığı belirtilmektedir. Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü değerlendirmeye almayı düşündüğü  yöneticilerden ise daha önce yapılan değerlendirmede Hayır verilen ölçütler ile ilgili, ilgili kişilerden  belge, somut bilgi  sunmaları  yönündedir. Sendikamızın Bölge Avukatı ile ilgili yaptığımız görüşmede İdare mahkemesinin vermiş olduğu Yürütme durdurmanın  Gerekçeli kararının çıkması ile beraber Kayseri Bölge İdare Mahkemesinin  iptal kararına itiraz edileceği ve Bölge İdare Mahkemesinin iptal  kararının dava açan üyelerimiz Lehine düşeceği yönündedir” şeklinde konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ASLAN MUSTAFAM - 4 yıl önce
Mustafa,seninle bu işler zor Yürür fakat ,ne diyelim,hadi hayırlısı.
Avatar
Peh peh - 4 yıl önce
Aman eksik kalma koş Kemal kafalı işte doğruya yanlış Dediğiniz için 1 adım bile gidemiyorsunuz
Avatar
SAMİ - 4 yıl önce
Memlekette sende olmasan gerçekleri söyleyen yok başkanım
Avatar
kendine gel kendine - 4 yıl önce @Peh peh
keser döner sap döner unutma .....atanın dözünü unutmaa peh pehh..
Avatar
VATANDAŞ - 4 yıl önce
gün gelir mustafa dediğiniz adam sizin de bir sorununuza yardim etmeye çalişir.bu mustafa; yeterki öğretmen olsun başi dara düşen bir adam oldumu daima sendikasina fikrine bakmaz yaninda olur.yolun açik olsun mustafa hocam karinca yol meselesi gibi.gidemesemde yolunda ölürüm demiş ya.varsin sende 1 adim yol alma.ama yolun doğru.boş ver gitsin.
Avatar
sorumlu - 4 yıl önce
mustafa hoca sen eğitimci sendikacı olman gerekirken, siyasetçi gibi konuşmalarınıda sorgulamalısın (resül akay iyi sendikacı idi)
Avatar
uğur y - 4 yıl önce
çarşi merkeze yıkılan hastanenin önüne bir bilbord asmışlar mustafa uğurun gülerek çekilmiş resminin yanında bir dram büyük bir çelişki. bir kez daha anladım ki bazılarının hassasiyeti sadece reklamdan ibaret.
Avatar
emmoğlu - 4 yıl önce @kendine gel kendine
12 senedir istese bunu yapacak akp niye şimdi böyle bişey yaptı, parelel darbeye keser döner sap döner iktidar bize kalır diyerek muhalefetin desteğinden dolayı, dimyata pirince gittiniz evdeki bulgurları hiç düşünmediniz, hala keser derdindesininz, bunun yerine kolisyonu ittifakı geçip tek başına iktidar olacak bi söylem için gayretiniz yok, başkasının hatası sizi doğru yapmaz