banner461
banner195

Avanos Çavuşin Köyünün Koruma Amaçlı İmar Planını İmpo İmar, Hazırlayacak!

Türkiye’nin köklü imar planlama ekibi İmpo İmar, Nevşehir'in Avanos ilçesinde koruma planları hazırlamak üzere kollarını sıvadı.

Avanos Çavuşin Köyünün Koruma Amaçlı İmar Planını İmpo İmar, Hazırlayacak!
19 Mayıs 2016 Perşembe 11:49

banner143
banner134
Avanos Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, Avanos mücavir alan sınırlarında bulunan Çavuşin Köyü’nün, Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlatılmak üzere çalışmalara başlandı.

Avanos Belediyesi’nin İller Bankası ile yaptığı görüşmeleri doğrultusunda, Çavuşin Köyü’nün Koruma Amaçlı İmar Planının hazırlatılması işine ait, sayısal hali hazır harita yapım ihalesi gerçekleştirildi.


İmpo İmar ekibi, Türk turizminin önemli kalelerinden Kapadokya’ya ev sahipliği yapan Avanos’ta sahaya indi. 

İller Bankası’ndan Nevşehir ili Avanos ilçesi Çavuşin Köyü ile ilgili koruma amaçlı nazım imar planı ve uygulama imar planı ihalesini kazanan İmpo İmar, Türkiye’yi gelecek yüzyıllara taşıyacak imar planları için Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet vermeye devam ediyor.

Çavuşin Köyünün planlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, bölgenin SİT alanı olduğu için koruma amaçlı plan hazırlanacağını söyledi. Müberra Oflaz  “Planı yaparken önceliğimiz tarihi dokunun korunmasına yönelik. Alanda kentsel SİT alanı, doğal SİT alanı ve arkeolojik SİT alanı var. İhaleyi yeni aldık ama konu turizmin gelişmesi, tarihi dokunun ve geleneklerin korunması olduğunda ekibimiz bir başka heyecan duyar, bu nedenle zaman kaybetmeden bu heyecanla işimize başladık” dedi.

Tarih kitaplarında Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak’ın en neşeli aktığı yer olarak gösterilen Avanos’un toprağın sanata dönüştüğü yer olarak da tanımlandığını aktaran Müberra Oflaz, ilçenin bu kimliğini köylerinin bozulmayan dokusundan aldığını, Çavuşin Köyü için hazırlayacakları planlarda bu ruhu koruyacaklarını açıkladı.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.