banner461
banner195

Avanos Sempozyumu Bitti

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVKAM) ile Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği ve 23-25 Ekim 2014 tarihleri arasında 73 bildiri ile 106 araştırıcı ve akademisyenin bildirilerinin yer aldığı ve 3 gün süren Avanos Sempozyumu sona erdi.

Avanos Sempozyumu Bitti
27 Ekim 2014 Pazartesi 11:39

banner143
banner134
 Sempozyumda; Avanos'un tarihi, coğrafi ve sosyal yapısı, dil ve kültürü, mimari ve folklorik zenginlikleri, el sanatları, gelenek ve görenekleri, son yıllarda örnek bir büyüme gösteren turizmi, işgücü ve ulaşım potansiyeli, yörede yetişen kültür, sanat ve devlet adamlarının hayatı, kişiliği, çalışmaları ve eserleri bildiriler halinde sunuldu.

SEMPOZYUM AÇILIŞ KONUŞMALARI

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesislerinde açılışı yapılan Avanos Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Avanoslu bir rektör olarak böyle bir sempozyumun düzenlenmesinden ötürü çok mutlu olduğunu ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak üç yıl önce Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumunu gerçekleştirdiklerini hatırlatarak sempozyum bildirilerini 8 ciltlik bir kitap olarak sempozyum öncesinde bastırdıklarını belirtti. Prof. Dr. Kılıç, Avanos Sempozyumunun bildirilerinin de bastırılarak katılım sağlayan bilim insanlarına sempozyum öncesinde verildiğini ifade etti.

Rektör Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: "Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak önemli bir misyonu yerine getirmeyi amaçladık ve ilk olarak Avanos'tan başladık. Bu sempozyumlarla Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir'in tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu ilçelerini tanıtmak istiyoruz. Ayrıca bu sempozyumlardaki sunumları kitaplaştırarak gelecek yıllar için iyi bir kaynak oluşturma hedefindeyiz. Avanos Kaymakamlığı, Avanos Belediye Başkanlığı, NEVKAM ve sempozyum düzenleme kurulumuza, tanıtım filminin hazırlanması ve diğer yoğun desteklerinden dolayı Basın ve Halkla İlişkiler Birimimize ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Selçuk Ulutaş'a gönül dolusu teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yine sempozyumun gerçekleştirilmesinde Güray Seramik'in, Otel Altınyazı'nın çok değerli katkıları oldu. Onlara da çok teşekkür ederim.

Bu sempozyumun dünya harikası olan Kapadokya'ya, Nevşehir'e ve Avanos'a dair daha çok çalışma yapılması için bilim insanlarımızı teşvik edeceğini temenni ediyorum. Umarım Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak bu sempozyumlar sayesinde şehir-üniversite birlikteliğini en iyi şekilde yerine getirmiş oluruz."

Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce, Avanos'un bu sempozyum sayesinde her yönüyle akademik açıdan ele alınarak güçlü bir kaynakta birleştirilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. İnce, sempozyumun düzenlenmesinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yöneticilerine ve sempozyuma destek veren herkese teşekkür etti.

Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan ise bu sempozyumla Avanos'un her yönüyle ele alınacağını söyledi. Eldivan Avanos'un geçmişteki kültürel değerlerini günümüzde halen yaşattığını ve bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek sempozyum sayesinde Avanos'un birçok yönüyle ele alınarak gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.

Fotoğraflar

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.