banner461
banner195

Avanos'ta Soma Faciası İle İlgili Basın Açıklaması Yapıldı

Nevşehir in Avanos ilçesinde, Eğitim-Sen, ÖDP, HDP, CHP, Tüm-Belsen, Avanos Çömlekçiler Derneği, Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği tarafından Soma'da Yaşanan Maden Faciası ile ilgili Enerji Bakanı ile Sosyal Güvenlik Bakanı'nı derhal istifaya çağıran bir basın açıklaması yapıldı.

Avanos'ta Soma Faciası İle İlgili Basın Açıklaması Yapıldı
14 Mayıs 2014 Çarşamba 20:08

banner143
banner134
Avanos'ta Eğitim-Sen, ÖDP, HDP, CHP, Tüm-Belsen, Avanos Çömlekçiler Derneği, Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği tarafından Soma'da Yaşanan Maden Faciası ile ilgili Enerji Bakanı ile Sosyal Güvenlik Bakanı'nı derhal istifaya çağıran bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın tam metni şöyle: Basın ve Kamuoyunun dikkatine...Bu kaçıncı? Sermaye ve iktidar azgınlaştıkça ülkenin bütün toprakları işçilerin yoksulların kanlarıyla sulanıyor! Şimdi de Manisa Soma'da bir kömür madeninde yüzlerce canımızı kaybettik! Biliyoruz, bu bir ihmal değil, kar hırsının doğrudan bir sonucudur.

Evet, biliyoruz ki, ister yerin yüzlerce metre dibinde bir kömür madeninde, ister yüzlerce metre üstünde üçüncü köprü iskelesinde, bir AVM inşaatında, Güvencesiz, sendikasız çalışanlar, taşeronları aracılığı ile öldürüyor!

Türkiye hala Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 176 numaralı "Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi'ni imzalamamıştır. Afrika ülkelerinden Zambia, Zimbabve nin bile imzaladığı bu sözleşmeyi Türkiye'nin imzalamaması ileri demokrasimizin bir göstergesidir.

Yaşananlar kader değil iş cinayetidir. Ülkemiz tarihinin en büyük ve kitlesel katliamlarından birisi yaşanmıştır.

Soma için iki hafta önce araştırma önergesi veren CHP ye HDP ve MHP destek verirken AKP oyları ile bunu engellemiştir. Kemal Yıldız'ı 15 yaşında o cehenneme kim indirdi? Bunun hesabını Enerji Bakanı Ve Sosyal Güvenlik Bakanı hemen vermelidir ve acilen istifa etmelidirler.

Zekâmızla dalga geçerek ileri demokrasi safsataları ile bizleri kandırmaya çalışan hükümet bu yalanların ve ölümlerin hesabını bize ve ailelere mutlaka vermelidir.

Acımız büyük, bugün yastayız. Ama yarın iki elimiz bu katliamın sorumlularının yakasında olacak! Bu zulüm ve yıkım imparatorluğuna sessiz kalmayacağız! Öldürülen işçi kardeşlerimizin, madencilerimizin hesabını mutlaka soracağız! Bu kararlılığımızı sermaye ve iktidar sahiplerine haykırmak için buradayız..!

SOMANIN HESABI SORULACAK...

KATİL DEVLET HESAP VERECEK...

KAZA DEĞİL İŞ CİNAYETİ...

SOMA İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR...

Kaynak:Avanos Gazetesi
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
milliyetci muhafezakar - 4 yıl önce
Kominist fırsatcılar ölü üstünden siyaset yamayın siz kimsiniz
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
Avanoslu solcular vallahi ölenler umurunuzda deil derdiniz hükümet deilmi fırdatçı iki yüzlüler
Avatar
hasan cenker - 4 yıl önce
O kömür ocağı kimin biliyormusuz avanızlı solcular gezicilere yemek veren otelin sahibi koçun ocağı onu niye purotosto etmiyosunuz saflar
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
Ocak koçun ocağı tayyipin deyil puravoktürlük yapmayın
Avatar
hasan - 4 yıl önce
Devlet solcuların elide katildir hödükler
Avatar
polat - 4 yıl önce
Leş kargaları kan kokusu aldı
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
Görekceksinz bunun ardından pis işler çıkacak parelel hainlerin imamları yakında iyi şeyler olacak demiş eğer altından bir sabotaj çıkarsa hükümeti kötülemek için şaşırmayın
Avatar
demokrat - 4 yıl önce
türkiye kömür üretiminde dünyada 28 sırada,almanya ilk üçün içinde almanyanın kömür üretimi türkiyeninkini 8 e katlar,almanyada 1983-2013 e kadar kömür madenlerinde 3 kişi vefat etmiş,türkiyede 1983-2013 e kadar 1378 madenci vefat etti nedeni ney ey nevşehirli ey hasan cenker ey polat bir düşünün bakalım,herhalde parelelciler ve koministlerdir değilmi.bizim yöneticilerimiz süt kadar beyaz ve masumdurlar değilmi. sağlıcakla kalın.