banner461
banner195

Bağcılığa Hala Teşvik Yok

Nevşehir tarımının genellikle hububat, patates ve üzüm ve bağcılığına dayandığını belirtilirken, halkın yüzde 30′undan fazlasının geçimini tarımla sağladığını ifade edildi.

 Bağcılığa Hala Teşvik Yok
05 Aralık 2014 Cuma 16:59

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir tarımının genellikle hububat, patates ve üzüm ve bağcılığına dayandığını belirtilirken, halkın yüzde 30′undan fazlasının geçimini tarımla sağladığını ifade edildi.

Bağcılığın, teşvik edilmesi gerektiğini kaydeden Yetkililer, “Anadolu’da 5 bin yıl önceye kadar şarapçılığın ana merkezlerinden biri haline gelen Nevşehir, yüzyıllar boyunca bu özelliğini hiç bozmadan bugüne kadar gelmiştir. Yöremizde şarapçılık iç pazarda olduğu gibi dış pazarda da iyi bir paya sahiptir. Nevşehir’de bugünkü koşullarda yılda 140 bin ton dolaylarında üretim yapılmaktadır. Bağcılığın Anadolu’daki ana merkezlerinden biri olan Nevşehir’e, dışarıdan ürün getirilmesine karşı çıkıyoruz. Dışarıdan ürün getirmektense, üzümcülüğün ve bağcılığın mutlak surette teşvik edilmesi gerekmektedir. Çiftçilere modern üzüm üretim alanlarının oluşturulması için destek vermek gerekir. Bunun yanı sıra çeşitli cins ve türlerde üzüm üretimi, ilaç ve gübre konusunda gerçekçi bir teşvik politikasının uygulanması da artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Eğer teşvik sağlanırsa 3-5 yıl içinde hem bölgeden elde edilen üzüm miktarı, hem de üzümcülük yapan çiftçi sayısı artacaktır.” değerlendirmelerinde bulunuluyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.