banner461

Başkan Çelik’ten Uyarı

Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Çelik, Ölçü ve Ölçü Aletlerinin muayenelerini yaptırma konusunda uyardı.

banner503
Başkan Çelik’ten Uyarı
09 Ocak 2016 Cumartesi 12:43

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Çelik, Ölçü ve Ölçü Aletlerinin  muayenelerini yaptırma konusunda uyardı.

Çelik açıklamasında; “Bilindiği Üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 9.Maddesi “Kanun kapsamındaki Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Belli Aralıklarla Periyodik Muayeneye Tabi Tutulur.” Hükmüne amirdir. 2016 yılında periyodik muayeneye tabi tutulacak ölçü aletlerinden; Hassas kütle ölçüleri, 5 kg' dan yukarı kütle ölçüleri, hassas mekanik tartı aletleri, okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağımlı çalışabilme özelliğine sahip elektronik tartı aletleri, maksimum kapasitesi 2000 kg' dan fazla olan tartı aletleri, hububat muayene aletleri, taksimetre, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol gazı (LPG) sayaçlarının periyodik muayenelerinin iki yılda bir, Elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin on yılda bir yapılacağı” müracaatların 29 Şubat 2016 tarihi mesai bitimine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne Müracaat etmeleri gerekmektedir.

(1) İl müdürlüklerince muayene edilecek tartı aletleri şunlardır: Tartım kapasitesi 2000 kg’ ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri, Akaryakıt ve LPG istasyonlarında bulunan sayaçlar, Diğer tartı aletleri, Yetkili muayene servislerince muayene edilecek ölçü ve tartı aletleri şunlardır: Otomatik tartı aletleri, Tartım kapasitesi 2000 kg’ a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, I ve II.nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri .(Kuyumcu Terazileri, Eczacı Terazileri), Taksimetreler, Takograflar, Grup merkezi belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilecek tartı aletleri şunlardır:

Tartım kapasitesi 2000 kg’ a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg' a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, İbreli teraziler. Ölçü aleti sahiplerinin belirtilen tarihte ilgili kurumlara müracaat etmeleri, aksi takdirde 3516 Sayılı ölçüler ve Ayar Kanununun 14. ve 15. Maddeleri gereği idari ve cezai işlem uygulanacaktır. Ölçü aleti kullanıcılarının mağdur duruma düşmemeleri için en geç Şubat ayı sonuna kadar ilgili kurumlara müracaatta bulunmaları gerekmektedir” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.