banner461
banner195

Bunu yapamayana ehliyet yok

Ehliyet almak git gide zorlaşıyor. Sürücü kurslarında adaylara yeni bir ders daha verilecek. Üstelik o dersi geçemeyenlere ehliyet verilmeyecek. İşte ehliyete gelen yeni düzenlemeler...

Bunu yapamayana ehliyet yok
30 Eylül 2014 Salı 11:30

banner143
banner134
Ehliyet almak git gide zorlaşıyor. Sürücü kurslarında adaylara yeni bir ders daha verilecek. Üstelik o dersi geçemeyenlere ehliyet verilmeyecek. İşte ehliyete gelen yeni düzenlemeler...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü kurslarında trafikte adabımuaşeretin anlatılacağı trafik adabı dersinin içeriğiyle ilgili çalışma başlattı. Kurslarda, trafik adabı dersini geçemeyenler, ehliyet alamayacak. Özel Nevşehir Emniyet Sürücü Kursu Kurucusu Mustafa AKÇALI FİB Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, trafikte sürücülerden yayaya kadar herkesin trafik adabıyla ve genel görgü kurallarıyla ilgili problemler yaşadığına dikkati çekti. Hakkı olmadığı halde birbirinin önüne geçen, sinyal vermeden şerit değiştiren, emniyet şeridi ihlal eden, kavşakta sıra bekleyen aracın önüne geçen bir çok sürücü bulunduğunu dile getiren AKÇALI, "İnsanların birbirine saygı göstermedikleri, birbirlerinin haklarını çiğnedikleri, nezaket kurallarını hiçe saydıkları bir trafiğin içinde seyahat ediyoruz ve sürücü olan veya olmayan herkes evine zihinsel yorgunlukla dönüyor. Bunun sebebi insanların trafikte sürekli hakkını korumak için mücadele etmek zorunda kalması" dedi. AKÇALI, insanların haklarını korumak için trafikte sürekli teyakkuz halinde bulunduğunu belirtti. "Trafiğin bu hali bize yakışmıyor" diyen AKÇALI, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğan Cüceloğlu'nun çok güzel bir tanımlaması var. 'Bir milletin nasıl bir millet olduğunu anlamak istiyorsanız, trafiğine bakın' diye. Eğer bizim milletimizi trafiğin durumuna göre değerlendirecek olursak, sınıfta kaldığımızı söyleyebiliriz. İnsanlarımız kuralları biliyorlar. İşte kırmızı ışıkta geçmemeleri ve emniyet şeridini kullanmamaları gerektiğini, takip mesafesini... Ama bunları uygulamıyorlar. Bize göre uygulamaların en önemli sebebi motivasyon eksikliği. Bunu sağlayacak motivasyon da trafik adabıdır. Kuralı bilmek önemlidir ama trafik adabını edinmiş olmak o kuralı uygulamayı getirir. "Sürücülerin trafik adabına sahip olduğunda insan haklarına ve diğerinin hakkına saygıyı da edineceklerini belirten AKÇALI, trafik adabının mutlaka sürücü eğitimlerinin içinde yer alması gerektiğini dile getirdi. Sürücü eğitimleriyle ilgili son dönemde saatlere ve eğitimlerin şekline yönelik bir çok değişiklik yapılacağını anımsatan AKÇALI, muhtevayla ilgili çalışmalar da yapılması gerektiğini söyledi.

4 SAATLİK BİR DERS OLACAK


Bu kapsamda Eskişehir'de iki günlük "Trafik Adabı Dersi İçerik Geliştirme Çalıştayı" yapıldığını kaydeden AKÇALI, "Sürücü kurslarında, uygulamalı derslerin yanında trafik psikoloji, mevzuatı, trafik kazaları, cezaları, kusurlu davranışlar, araçların tescili, muayeneleri, teknik şartları ve çevre diye 16 saatlik teorik derslerimiz var. Sürücü kurslarında verilen teorik derslere trafik adabı dersini de ekleneceğini. Bu dersi geçemeyenler, kursu bitiremeyecek ve dolayısıyla ehliyet de alamayacak. 10 saat olan trafik mevzuatı dersinin 6 saati yine mevzuat olarak kalacak, 4 saatini trafik adabı dersine ayırılacağını" diye konuştu. AKÇALI Dersin içinin boşalmaması için bütün ilgili sivil toplum kuruluşlarının, kamuoyunun, medyanın bir seferberlik yaparak bu konuyu gündeme taşımaları gerektiğinin altını çizen AKÇALI, medyanın trafikte adaba yönelik programlar yapması, trafik kuralların ihlal edildiği sahneler içeren filmler yerine trafik adabına uyan insanların yer aldığı film ve dizilerin çekilmesi gerektiğini söyledi. Bu tip zor işlerin sadece bir cepheyle hallolmayacağını vurgulayan AKÇALI, katkısı olan bütün unsurların harekete geçmesiyle trafikte yaşanan sorunların çözülebileceğini vurguladı.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yani - 4 yıl önce
mustafa bey gerçekten bu işin duayeni.emniyet sürücü kursu türkiye de örnek sürücü kurslarından.
Avatar
ahmet seker - 4 yıl önce
mıstık düayen olmak için bir fırın ekmek yemesi lazım
Avatar
seker e - 4 yıl önce
haset etme.