banner461
banner195

Çocuklar O Yöntemle Camilere çekilecek!

50 caminin, müştemilatında, kütüphane, kitaplık, bilgisayar odası ve oyun bahçesi gibi sosyal mekanlar düzenlenecek.

Çocuklar O Yöntemle Camilere çekilecek!
27 Ekim 2014 Pazartesi 21:34

banner143
banner134

 Diyanet’in 2015 yılı bütçe kitapçığında yer alan bilgilere göre; 50 caminin, müştemilatında, kütüphane, kitaplık, bilgisayar odası ve oyun bahçesi gibi sosyal mekanlar düzenlenerek çocukları camiye çekecek alanlar yapılacak.Diyanet İşleri Başkanlığı, çocukları camilere çekebilmek için camilerin boş alanlarına Oyun bahçesi yapma kararı aldı. 2015 yılı bütçesine 50 cami için sosyal mekan oluşturulması için ödenek ayıran Diyanet işleri Başkanlığı, işitme engelliler için de süpriz bir adım atarak Cuma hutbelerinin led ekranlarda işaret diline çevrilerek verilmesi uygulamasını hayata geçirecek. Diyanet 2015 yılında dini hizmet ihtiyaçları için 8 bin 61 adet kadro isteyecek.


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2015 yılı bütçesi, 5 milyar 743 milyon TL olarak belirlendi. 2014 yılı bütçesi 5 milyar 442 milyon TL olarak hesaplanan Diyanet, Ağustos ayı itibariyle bu miktarın 3 milyar 863 milyon TL’sini harcadı.


Yaz kuran kurslarında yüzbinlerce çocuğu camide eğitim veren Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 yılında ilginç bir adım atarak cami avluların çocuklar için oyun bahçesine dönüştürülmesini sağlayacak. 2015 yılı bütçe kitapçığında yer alan bilgilere göre; 2015 yılında 50 caminin, müştemilatında, kütüphane, kitaplık, bilgisayar odası ve oyun bahçesi gibi sosyal mekanlar düzenlenerek çocukları camiye çekecek alanlar yapılacak. Çocukları camilerle buluşturmak isteyen Diyanet“Camiler Çocuk açacak” sloganını kullanıyor.


8 bin 861 kadro isteyecek
Diyanet 2015 yılında 1 milyon 300 bin adet Diyanet Aylık Dergisi, 1 milyon adet Diyanet Çocuk Dergisi 40 bin adet Diyanet İlmi Dergisi’ni basarak ücretsiz dağıtmayı planlıyor.


Diyanet 2015 yılında din hizmetlerinin verimli bir şekilde sunulabilmesi için değişik ünvanlarda 8 bin 861 kadronun ihdasını isteyecek. Diyanet İşleri Başkanlığı kriz anları başta olmak üzere taşra birimleriyle ve taşra birimlerinin kendi aralarında sesli ve görüntülü konuşma, anlık mesajlaşma ile video konferans sistemlerini içerisinde barındıran kapsamlı sistem kuracak. 2015 yılında bu sistemin oluşturulması için gerekli teknolojik cihazların alımı yapılacak. Diyanet WEB sitesine yönelik dış tehditlere ilişkin sızma testleri yürütülecek ve siber güvenlik analizleri yapılacak.


İç göç ve din hizmetleri

Suriye ve Irak’tan Türkiye’ye yönelik göç hareketleri kamuoyunda ses getirirken, Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 yılında “İç Göç Hareketliliği Bağlamında Din Hizmetleri” araştırması gerçekleştirecek.


LED ekranlı hutbe
İşitme engellilere yönelik din hizmetinin daha etkin ve verimli sunmak amacıyla Cuma hutbelerini LED ekranda işaret diline çevrilecek. Bu amaçla Ankara pilot il seçilirken, ilk uygulama Diyanet tarafından belirlenecek camilerde gerçekleştirilecek. Başarılı olunması halinde Türkiye genelinde uygulanacak. Ayet ve hadislerde aile ve çocuk konuları başta olmak üzere dini konulara yönelik hazırlanan kitapçıklar, aile rehberleri Braille alfabesine çevrilerek bastırılacak ve görme engelli vatandaşların hizmetine sunulacak. Bu kitapçık ve rehberler aynı zamanda işaret diliyle çekimi yapılarak işitme engelli vatandaşların kullanımına sunulacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
orhan - 3 yıl önce
camiye yapılan her yatırım emin olunki bire bin verir hem maddi hemde manevi açıdan.