banner461
banner195

Dikkat: Basın kartları yenileniyor !

Halen basın şeref kartı, sürekli basın kartı ve serbest basın kartı sahibi olan basın mensuplarının kartlarının yenilenmesi için başvuru yapması gerekiyor…

Dikkat: Basın kartları yenileniyor !
07 Kasım 2015 Cumartesi 17:59

banner143
banner134
 Halen basın şeref kartı, sürekli basın kartı ve serbest basın kartı sahibi olan basın mensuplarının kartlarının yenilenmesi için başvuru yapması gerekiyor…

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, basın kartlarını yeniliyor.

25 Ağustos 2015 tarihli ve 29456 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliği’nin 36’ncı maddesinde, “Genel Müdürlük genel kart değişimine karar verebilir” hükmü uyarınca Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından basın kartlarının tertip, dizgi ve baskı bakımından yenileriyle değiştirilmesine karar verildiği ve uluslararası standartlarda yeni basın kartlarının hazırlandığı bildirildi.
Kırşehir’de 20 kişiye ulaşan basın kartı sahiplerinin de internet ortamında www.byegm.gov.tr adresinden basın kartlarının yenilenmesi için başvurularını yapmaları gerekiyor.
Mevcut basın kartlarının yenilenebilmesi için, basın kartı yenileme başvurularının, halen basın kartı taşımaya devam edenlerden yönetmelikte belirtilen şartları haiz olanlar tarafından 8 Kasım 2015 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğün www.byegm.gov.tr internet sitesinden elektronik ortamda yapılması gerektiği bildirilirken, başvurunun yapılması için nihai tarih 31 Aralık 2015. Mevcut basın kartları ise 01 Mayıs 2016 tarihinden itibaren geçersiz olacak.
Basın kartı yenileme başvurusu için izlenecek yöntem:
1. www.byegm.gov.tr internet sitesinden basın kartı üst başlığı altındaki kart yenileme bölümüne girilir.
2. “Basın Mensubu Giriş” butonuna tıklanır.
3. Açılan ekrandan “Kayıt Ol” butonuna tıklanır.
4. “Kayıt Formu” doldurulur. “Kayıt Ol” denildikten sonra girilen eposta adresine kullanıcı adı ve şifre gönderilir.
5. “Basın Mensubu Giriş” ekranına geri dönülür. TC kimlik numarası ve parola ile sisteme giriş yapılır.
6. “Bilgilerim” sekmesinden kişisel bilgiler ile kart bilgileri kontrol edilir.
7. “Başvurularım” sekmesinden “Kart Yenilemeye Başvur” butonuna tıklanarak başvuru ekranı açılır.
8. Sistemde kayıtlı fotoğraf değiştirilmek istenirse yeni fotoğraf yüklenir.
9. Ağırlıklı olarak çalışılan çalışma alanı seçilerek çalışma alanı bölümü doldurulur. Birden fazla alanda ağırlıklı ve aktif çalışma yapılıyorsa “Genel” seçilir.
10. “Başvuru Gönder” butonuna tıklanarak başvuru onaylanır.
11. Başvurunun durumu “Başvuru Durumu” sekmesinden her zaman kontrol edilebilir.
Halen basın şeref kartı, sürekli basın kartı ve serbest basın kartı sahibi olan basın mensuplarının da başvurularını belirtilen internet adresinden aynı usulle yapmaları, göreve bağlı basın kartı taşıyan basın mensuplarından durumlarında değişiklik olanların kart yenileme başvurusu yerine kart bilgilerinde değişiklik başvurusu yapmak suretiyle kartlarını yenilemeleri gerekecek.
Kırşehir’de basın kuruluşu sahipleri ile basın mensupları konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Basın Yayın ve Enformasyon Kayseri İl Müdürlüğü’nün 0 352 222 36 12 nolu telefonundan ya da 0 352 222 36 13 faks numarasından öğrenebilecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.