banner461
banner195

Ehliyet yenileme ücreti belli oldu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yenilenecek ehliyetler için 15 TL ücret alınacağını ifade etti.Nevşehir Emniyet Sürücü Kursu İşletme Sahibi Mustafa Akçalı konuya ilişkin şu bilgileri verdi...

Ehliyet yenileme ücreti belli oldu
23 Ekim 2013 Çarşamba 17:34

banner143
banner134

3 ay önceki teklifte ehliyetlerin 101 lira 'değerli kağıt bedeli' ödenerek değiştirilmesi yer almış, tepki üzerine vazgeçilmişti. Son gelişmeyle birlikte yeni ehliyet için 86 TL daha az ödeme yapılacak.

Konu ile ilgili açıklama, Maliye Bakanı Şimşek'e yöneltilen bir soru önergesi sonrası geldi. Önergenin sahibi BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 24 milyon kişiyi ilgilendiren ücretlere ilişkin soru önergesini 23 Temmuz'da Meclis gündemine taşıdı.

MEHMET ŞİMŞEK'İN YAZILI AÇIKLAMASI

Maliye Bakanı, 12 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilen 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 23. Maddesiyle, 2918 sayılı Kanuna geçici 22. Madde eklendiğini hatırlattı.

Maliye Bakanı, eklenen bu maddede, 6495 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sürücü belgesi sahibi olanlar ile motorlu taşıt sürücü sertifikası bulunan veya sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanların alacakları sürücü belgelerinin yayımlanacak yönetmelikte belirlenecek yeni sınıf sürücü belgeleri ile değiştirilmesinin zorunlu olduğunun belirtildiğini, bu belgelerin değiştirme işlemlerinden harç alınmayacağının hüküm altına alındığın belirterek, “Anılan maddedeki düzenleme gereği söz konusu belgelerin süresi içinde değiştirilmesi işlemlerinde sadece 13 TL indirimli değerli kağıt bedeli ve 2918 sayılı Kanunun 131. Maddesinin son fıkrası kapsamında 2 TL bedel ödenecektir” açıklaması yaptı.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.