banner461
banner195

En Zengin İlçe Ürgüp

Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu Verilerinden edinilen bilgiye göre, İlimiz genelinde en fazla taşınmaz kültür varlığı Ürgüp ilçesinde yer alırken, en az taşınmaz kültür varlığı ise Kozaklı ilçesinde bulunuyor.

En Zengin İlçe Ürgüp
09 Temmuz 2013 Salı 13:57

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu Verilerinden edinilen bilgiye göre, İlimiz genelinde en fazla taşınmaz kültür varlığı Ürgüp ilçesinde yer alırken, en az taşınmaz kültür varlığı ise Kozaklı ilçesinde bulunuyor.

Nevşehir Merkez ve Merkeze bağlı yerleşim alanlarında 70, Acıgöl ilçesinde 10, Avanos ilçesinde 15, Derinkuyu ilçesinde 9, Gülşehir ilçesinde 27, Hacıbektaş ilçesinde 18, Ürgüp ilçesinde 94 ve Kozaklı ilçesinde ise 3 taşınmaz kültür varlığı bölge koruma kurulunun taşınmaz kültür varlıkları listesinde yer bulmuş durumda.

İl Merkezinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları arasında Bekir Efendi Camii, Çan Kulesi, Mehmet Ağa Çeşmesi, Öğretmenevi, Eski Hükümet Konağı ile Hasan Emmi Türbesinin yanı sıra Nevşehir Kalesi ile Damat İbrahimpaşa Külliyesi dikkat çeken kültür varlıkları arasında.

İl Merkezinde ayrıca Tahtalı, Kaya, Kara, Eskili camileri de taşınmaz kültür varlıkları içerisinde yer alıyor.

Merkeze bağlı yerleşim alanlarındaki taşınmaz kültür varlıkları arasında ise Çat kasabasındaki Büyükkaya Camii, Nar Kasabasındaki Hasanpaşa Camii, Sulusaray kasabasındaki Kaya camii ile Göreme kasabasındaki Kilise, Şapel ve camiler bulunuyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kerem - 5 yıl önce
ürgüp her zaman modern lider ilçe marka kent ürgüp
Avatar
Bayram DOLGUN - 5 yıl önce
sayin kerem bey, son zamanlarda yapilan çevre düzenlemesi ve sosyal tesislerin yapilmasi neticesinde lider ilçeliğe avanos layiktir.
Avatar
süleyman - 5 yıl önce
ürgüpün ürgüp oluşu,ürgüpün tanıtımı vs.son 5 yıl da hiçbir ilave katkı olmamıştır.son 5 yılda,ürgüpde belediye başkanı sadece halkla münakaşa etmiş,esnafla münakaşa etmiştir.bildiği tek şey ürgüp marka kent.marka kentte akşamları dolaşıyormu kendisi.dolaşsa acıgölle ürgüpün arasında fark olmadığını görecek
Avatar
kerem - 5 yıl önce
bayram bey öncelikle haberde veriler ile ispatlanmış kültür varlıkları açısından ama nedendir ki konu dışında çevre düzeninden bahsetmişsiniz sosyal tesislerden bahsetmişiniz ürgüpün tesis sayısından sanırım bilginiz yok ve şuan 10.000 yataklı termalinede kavuşuyor sizin dediğiniz gibi avanos lider olsa idi türkiyenin en temiz ilçesi ürgüp seçilmezdi. ürgüp yıllar lider nüfüsu ile efnafları ile çeşitli kurumları ile ki en son açılan türkiyenin 3. sivil havacılık genel müdürlüğü temsilciliği ürgüpe açıldı bunların bir nedeni var çünkü ürgüp bir dünya kenti marka kent.
Avatar
Bayram DOLGUN - 5 yıl önce
Sayın Kerem Bey, Ürgüp İlçemizde bulunan taşınmaz kültür varlıkları asırlardan gelen miras olup, benim bahsettiğim son dönemlerde yapılan sosyal alanlardır. Ayrıca, tesis sayısı önemli olmayıp, gerçek turizm işletmeleri değerlidir.
Bunun dışında, Sivil Havacılık Şubesi Merkez İlçeye değil Mustafapaşa Kasabasına açılmıştır. Termal Turizm çalışmaları da Mustafapaşa Kasabasında başlatılmıştır.
Sonuç, Ürgüp İlçemizde bütün medeniyetler döneminde önemini ve güzelliğini muhafaza edip, günümüze gelmiştir. Selamlar.
Avatar
gülşah - 5 yıl önce
ürgüp'lü olmak ayrıcalıktır:))))
Avatar
ÜRGÜP - 5 yıl önce
sanırım mustafapaşa kasabası avanosa bağlı