banner461
banner195

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir'e Geldi

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kapadokya'da Geleneksel Bahar Ayini'ni yönetmek üzere Nevşehir'e geldi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir'e Geldi
23 Haziran 2014 Pazartesi 09:30

banner143
banner134

 Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kapadokya'da Geleneksel Bahar Ayini'ni yönetmek üzere Nevşehir'e geldi.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa ve Cemil köylerinde bulunan kiliselerde Geleneksel Bahar Ayini'ni yönetecek olan Fener Rum PatriğiBartholomeus, Nevşehir Valiliği'ni ziyaret ederek, Vali Mehmet Ceylan'la bir süre sohbet etti. Cemil Köyü'nde yarın yapılacak ayininden sonraİstanbul'a döneceğini söyleyen Bartholomeos, "Her defasında yurtdışından farklı ülkelerden arkadaşları getiriyorum. Onlar da Kapadokya'yı, Türkiye'yi tanısınlar, sevsinler, turist getirsinler" dedi.

Müslümanların, kendilerinin Paskalya ve Noel'i kutladığını belirtenBartholomeos, Ramazan ayında kendilerinin de iftar davetlerine katılacağını belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'de doğup yaşamış bir Türk vatandaşı olarak Müslüman kardeşlerimizle haşır neşir olmuşuz. Hep beraber yaşıyoruz, Ramazan Bayramlarını kutluyoruz. Onlar bizim Noelimizi veya Paskalyamızı kutluyorlar. İftarlara katılıyoruz. Şimdiden iftar davetiyeleri almaya başladım. Programım müsait olduğu zamanlar memnuniyetle icabet ediyorum. Müslüman kardeşlerimin sevinçlerini paylaşıyoruz. İftar sofraları etrafında inşallah, rahat bir Ramazan ayı geçirirler. Müslüman kardeşlerimiz gerek Türkiye'de, gerek dünya çapında her zaman duamız, sevgimiz ve dayanışmamız vasıtasıyla birbirimizin yanında olup barış, huzur ve beraberlik içerisinde bu fani hayatımızı geçirmiş oluruz."

Vali Mehmet Ceylan ziyaret sonunda Patrik Bartholomeos'a, Avanos ilçesinde topraktan yapılmış Hitit motifli amfora hediye etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ali Baykara - 4 yıl önce
bb sn.erdogan in anlattigina göre patriklerin türk vatandasi olma mecburiyeti olmasina ragman yunan dis isleribakani olmus iki bakanin ricasi üzerine oda ancak üc yil aradan sonra lütfedip türk vatandasi olan bu papazi sehre her gelisde basimizda tasirken bir allahin kulu da sorsun bakalim atinada neden hala camoi yasagi varmis.bizim hosgörü ve toleransimizda hayatini cennette gibi yasarken biryandan da gümülcinede halkin sectigi müftüyü tanimamak azinlik dernek ve cemiyetlerinde türk kelimesini reddetmek bu papazi hic rahatsiz etmismi sorsun biri lütfen!!!
Avatar
kalın türk - 4 yıl önce
bi bu eksikti....bizimkilerde hemen hazır bi hediye vermeye gevura...
Avatar
mübadele kurbanı, - 4 yıl önce @Ali Baykara
ve sorsunlar ülkemi bölmek için silaha sarılanlarla nasıl sarmaş dolaş olduklarını ve yemekyedikleri çanağı nasıl kirlettiklerini sorsunlar.. islamı terörist bir din olarak lanse ederken teröristleri nasıl finanse ettiklerini sorsunlar.. ama amaç başka, hedefler planlar bu güne göre değil.. asırlar sonrasına göre planlanmış oyunlarda bunlar rolünü iyi oynayan figüranlar..