banner461
banner195

Göktaşı bulan köylüler zengin oldu

Umutların yeşerdiği, hayallerin süslendiği Bingöl'ün Sarıçiçek köyündeki taşları toplayan köylüler hem zengin hem de meşhur oldu.

Göktaşı bulan köylüler zengin oldu
11 Kasım 2015 Çarşamba 17:19

banner143
Göktaşlarını satan köylüler zengin oldu
İlgili Galeriye Git
banner134

 2 Eylül 2015 tarihinde dünyaya düşen meteorit parçalarından bazıları, Bingöl merkez Sarıçiçek köyü ve çevresine düştü. Bilim adamları ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi'nin (NASA) bedeli yüksek dediği Göktaşı parçacıkları köylüleri alanlara döktü.

Göktaşlarını satan köylüler zengin oldu

1 MİLYON LİRA KAZANDILAR

Günlerdir dağ, bayır demeden göktaşı parçacıkları arayan köylüler, buldukları taşları Rus, Alman ve Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelen bilim adamlarına satıyor. Gramını 15 ile 60 dolar aralığında satan köylüler, kısa sürede zengin olmanın yolunu buldu. Geçtiğimiz haftalarda köye gelen bilim adamları, köye 1 milyonun liranın üzerinde döviz bıraktı. Para kazandıkça dağlara çıkan köylüler, göktaşı aramalarını sürdürüyor.

TAŞI İLK O ARADI, DELİ MUAMELESİ GÖRDÜ
Sarıçiçek köyünde ikamet eden Nezir Ergün, göktaşını ilk bulan insanlardan biri. Meteor parçalarının değerli olabileceği ihtimaliyle toplayan Ergün, günlerce köylüler tarafından deli ilan edildi. 40 gün deli muamelesi gördüğünü belirten Ergün, “Bu taşı ilk aradığımızda, köylüler deli diye bizimle dalga geçiyordu. 40 gün deli muamelesi gördük ve sonuçta değdi, para etti. İlk etapta Ruslar geldi taşları 15 ile 35 dolar aralığında aldı. Sonra ikinci bir grup 20 ile 35 dolar, üçüncü grupta 30 ile 42 dolar aralığında aldılar. Ruslar gitmeden gramını 60 dolardan alacaklarını söylediler ondan sonra Almanlar geldi verilen her fiyata 10 dolar daha fazla vereceklerini söylediler. Amerika ve Alman bilim adamları ortaklaşa geldiler ve gramını 50 dolardan aldılar" dedi.

Göktaşı parçacıklarının kendilerinden 35 dolara alınarak, Rusya’da 150 dolara satıldığını savunan Ergün, köylülerden alınan taşların internet sitelerinde satışa sunulduğunu söyledi. Bazı yetkililerin taşları Türkiye’deki üniversitelere bağışlanması konusunda teklifte bulunduklarını belirten Ergün, “Ninelerimiz, ihtiyaçlarını karşılamak için her gün taş arıyor. Taş sayısı fazla olsa köylü bağışta bulunsun. Ben şahsen İstanbul ve İtalya üniversitelerine 300 gram bağışta bulundum. Çünkü taşın değerli olduğunu bilmiyordum. Bu taşlarımız Avrupa ülkelerine gitmesin. Türkiye’de kalsın 50 dolardan alsınlar. Sonradan diyecekler taşlarımız neden yurt dışına gitti. Siz taşları almazsanız elbette gidecek. Sonra da Avrupa niye ilerledi diyecekler siz alın siz de ilerleyin” diye konuştu.

HERKES TAŞ ARIYOR
Sarıçiçek, Hacıçayır, İncesu, Yeniköy, Kervansaray ve Ekinyolu köyleri başta olmak üzere kent merkezi ile çevre illerden insanların göktaşı aramaya geldiğini belirten Ergün, köylülerin şimdiye kadar 1 milyon liranın üzerinde kazanç elde ettiğini söyledi. Kendisinin elde ettiği kazançla evinin kapı ve penceresini değiştirdiğini belirten Ergün, “Bir miktar borcum da vardı onu da ödedim. Bir miktar da ayırdım ileride araba alabilirim” dedi.

İstanbul’dan meteor parçacıklarını toplamaya geldiğini belirten Enser Ergün ise, “Taşların değerli olduğunu duymuştum. Ruslar, 20 ile 40 dolar arasında baya taş aldılar buradan. Amerikalılar ise 50-60 dolardan aldılar. Bunların yurt dışında 150 dolara sattıklarını da biliyoruz” ifadelerini kullandı.
İnsanların işini gücünü bırakarak taş topladığını belirten Ergün, “Birçoğu da taş buldu. İstanbul’daki hayalimiz olan evi almak için buraya geldik. 150 grama yakın taş topladım şimdilik” diye konuştu.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.