banner461

Hacıbektaş’ta karanlıktan aydınlığa insanlık müzesi açıldı

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde oluşturulan ‘Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Müzesi’nin açılışı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından gerçekleştirildi.

banner503
Hacıbektaş’ta karanlıktan aydınlığa insanlık müzesi açıldı
17 Ağustos 2015 Pazartesi 18:47

banner143
banner134
  HACIBEKTAŞ’TA KARANLIKTAN AYDINLIĞA İNSANLIK MÜZESİ AÇILDI

- MÜZENİN AÇILIŞI CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİNevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde oluşturulan ‘Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Müzesi’nin açılışı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından gerçekleştirildi.


Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bu yıl ulusal düzeyde 52.'si gerçekleştirilen Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri’nin ikinci gününde Hacıbektaş Belediyesi tarafından Çilehane mevkiindeki Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi içerisinde kurulan Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Onat Kutlar, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Necip Hablemitoğlu veÜmit Kaftancıoğlu gibi aydınların ve Sivas Olayları gibi tarihe damga vuran olayların anlatıldığı müzenin açılışında konuşan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu: “İnsanlık Müzesi’nin yapılış amacı; karanlıkla aydınlığın çeliştiği ve çakıştığı noktalarda artık bir daha karanlıkların devam etmemesi ve aydınlığa dönüşmesi ve tek çizginin aydınlık olması. Çünkü biz gelişme ve aydınlanma sürecini tamamlayamadık. Bu sürecin tamamlanmasında bu tür müzelerin katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

CHP’li Ağbaba ise Hacıbektaş’ın Türkiye’de Anadolu’da barış ve kardeşlik tohumlarının atıldığı bir bölge olduğunu ifade ederek, “Övünerek söylemek gerekir ki Ortadoğu coğrafyasına batkımız zaman atılan barış ve kardeşlik tohumları yeşermeye devam ediyor. Bu tohumlara su verenlere teşekkür ediyoruz. Burada İnsanlık Müzesinin açılması önemli. Umarız Türkiye geçmişte yaşanan karanlık olayları bir daha yaşamaz. Maalesef Türkiye’nin tarihi katliamlar tarihi gibi. En son Suruç’ta bir katliam yaşadık. Umarız bundan sonra Türkiye’de Hacı Bektaş Veli’lerin, Mevlana’ların, Yunus Emre’lerin ekmiş olduğu barış ve kardeşlik tohumları çok güçlü bir şekilde yeşerir ve bir daha Anadolu insanı acı çekmez” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP eski Milletvekili Umut Oran, İstanbul Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu tarafından kesildi.

Açılışın ardından törene katılanlar hep birlikte müzeyi gezdi.
 


(MÖZ-AÖ-HA-Y)

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.