banner461
banner195

Hasan Emmi Türbesinde Çalışmalar Başladı

Nevşehir Hasan Emmi Türbesinin çevre duvar restorasyonuna başlandı.

Hasan Emmi Türbesinde Çalışmalar Başladı
24 Haziran 2016 Cuma 18:24

banner143
Nevşehir Hasan Emmi Türbesi'nin çevre duvarı onarılıyor.
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir merkezinde yer alan 18. Y.Y Anadolu Velilerinden Hasan Emmi ( Hasan Dede) ye ait türbe aradan geçen zaman içinde yıprandı.

Nevşehirli vatandaşlar tarafından türbenin yıpranan fiziki yapısı, çevre duvarları ile yolunun yapılması, çevresinin düzenlemesi için www.fibhaber.com'a yaptıkları serzenişe Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver kulak verdi. Ünver, talimat vererek Nevşehir Hasan Emmi Türbesinin çevre duvarı için restorasyon çalışmaları start aldı.

Şehir merkezinde ziyaret mahalli olan Hasan Emmi Türbesinde yapılacak çalışmalardan sonra, Türbenin bayramda vatandaşlarımızın ziyaretine açılması bekleniyor.

Konu hakkında Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamasında, "Şehrimizin manevi büyüklerinden Hasan Emmi Türbesinin çevre duvarı resterasyonuna başladık. Bayrama bitireceğiz inşallah" dedi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'i ve ekibini tebrik ve teşekkür ediyoruz.

HASAN DEDE / HASAN EMMİ KİMDİR?

Anadolu'da yetişen velîlerden. On sekizinci asırda Nevşehir'de yaşamıştır. Türbesi Nevşehir'de ziyâret mahallidir. Halk arasında meşhûr olup Hasan Baba ve Hasan Emmi diye de tanınır.
Halkın, tevekkülü, çalışkanlığı ve üstün ahlâkı ile çok sevdiği ve hürmet gösterdiği bir velî idi. Sohbetleri ve güzel ahlâkı ile insanlara çok faydalı olmuştur. Gariplerin, yetimlerin ve hastaların yardımına koşar, onlara her yönden destek olurdu.
Menkıbeleri halk arasında çok yaygın olup, bâzıları şöyle anlatılmıştır:
Bir gün dostlarından birisi vefât etmek üzere iken başında bulunup ona duâ etmişti. Hasta son anlarını yaşadığı sırada armut istemişti. Mevsim kıştı. Dışarda şiddetli tipi vardı. O mevsimde armut bulmak mümkün değildi. Hastanın başında bulunan yakınları ne yapacaklarını şaşırarak, Hasan Dede'nin yüzüne bakışıp; "Bize yardımcı ol, ne yapalım, hastanın bu arzusunu yerine getiremeyeceğiz." dediler. Hasan Dede çâresiz kalan ve çok üzülen bu insanlara; "Üzülmeyiniz, buluruz. Allahü teâlâ bir imkân ihsân eder. Biraz bekleyin." diyerek dışarı çıktı. Kısa bir müddet sonra elinde küçük bir armut dalı ile içeri girdi. Armut dalı üzerinde yemyeşil tâze yapraklar ve olgunlaşmış sapsarı armutlar vardı. Sanki yaz mevsiminde dalından kırılmış gibi idi. Hastanın başında bulunanlar bu hâli görünce, bu işin Hasan Dede'nin bir kerâmeti olduğunu anladılar. Ona olan derin muhabbetleri ve gösterdiği yakın alâka hepsini ağlattı. Armutları verip, hastanın gönlünü hoş ettiler. Hasta kısa bir süre sonra vefât etti.
Hasan Dede kendi el emeği ile kazandığı helal yiyecekleri yer, buna çok dikkat ederdi. Bu sebeple kendi bağında, bahçesinde çalışırdı. Çalışmaları sırasında namaz vakti girince cemâati aslâ kaçırmaz, câmiye gider, cemâatle namaz kılardı. Namazdan sonra da halkın can kulağı ile dinlediği sohbetlerini yapar, yine işine dönerdi. Bir gün yine bir namaz vakti câmiye gelmişti. Bağını bellemek için kullandığı belini de yanında getirip câminin girişinde bir yere koydu. Namaza durdu. Bâzı kimseler cemâat namaza durunca Hasan Dede'nin belini kimse görmeden alıp minâreye sakladılar. Namaz bittikten sonra Hasan Dede hiç kimseye bir şey söylemeden minâreye çıkıp belini aldı. Tebessüm ederek, güler yüzle bağına gitti. Onun bu güzel halleri, kimseyi incitmemesi, kırmaması, herkesin iyiliği için çalışması, çevresinde mükemmel bir örnek teşkil ederdi. Kabri üzerindeki tek kubbeli türbe on sekizinci asırda yapılmıştır. Türbesinin çevresi bir dinlenme parkı hâline getirilmiş ve ağaçlandırılmıştır.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Vatandas - 2 yıl önce
Birde şu gençler başka yerde otusarsa orası veli makamamı buluşma geri değil
Avatar
aynur degerlier - 2 yıl önce
Çok tsk ederiz sn başkanım birde eski kayseri cad sine el atsanız çocuklarımızın oynayacağını parkimiz ne oturacak küçücük de olsa bir dinlenme yerimiz lütfen başkanım bizi de sevindirin çok tşk ler saygilar