banner461
banner195

Hızlı Trenle Antalya-Nevşehir Hattı Denizli-İzmir'e Bağlanacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizlim Derneği tarafından düzenlenen Meserret Sohbetleri'nde yaptığı konuşmada, Denizli ve Ege Bölgesi’ne yönelik hedefleri arasında Expo Ege’ye ev sahipliği yapmak, Antalya-Nevşehir-Denizli-İzmir’in hızlı trenle birbirine bağlanacağını açıkladı...

Hızlı Trenle Antalya-Nevşehir Hattı Denizli-İzmir'e Bağlanacak
17 Kasım 2014 Pazartesi 15:04

banner143
banner134
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizlim Derneği tarafından düzenlenen Meserret Sohbetleri'nde yaptığı konuşmada, Denizli ve Ege Bölgesi’ne yönelik hedefleri arasında Expo Ege’ye ev sahipliği yapmak, Antalya-Nevşehir-Denizli-İzmir’in hızlı trenle birbirine bağlanacağını açıkladı...
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırladığı proje raporuna göre planlanan hızlı tren hattı iki ayrı kesimden oluşuyor. Demiryolu, Antalya'dan başlayan ve Konya, Aksaray, Nevşehir'den Kayseri'ye uzanan ana hat ve Alanya- Antalya bağlantı hattından meydana geliyor. Proje için belirlenen maliyet ise 5 milyar 126 milyon 615 bin TL oldu. Belirlenen hat üzerinde yolcu trenleri saatte 250 kilometre, yük trenleri ise 80 kilometrelik hıza kadar çıkabilecek.
ÇED için hazırlanan raporda, mevcut karayoluyla Antalya ve kuzeyde yer alan iller arasındaki yolların standartlarının oldukça düşük olduğu belirtildi. Bu bağlantının demiryoluyla sağlanmasıyla karayolu kullanım oranının düşeceği, ulaşım standartlarının artacağı öngörüsünde bulunan Bakanlık, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Sosyo-ekonomik açıdan gelişmiş illeri birbirine bağlayan demiryolu projesi, bölgesel ve ulusal kalkınma açısından önem taşımaktadır. Turizm açısından da stratejik öneme sahip olan Antalya, Konya, Nevşehir illerinin birbirine söz konusu demiryolu hattı ile bağlanacak olması, bölgesel turizm potansiyelini arttırma açısından önem arz etmektedir. Daha geniş bir pencereden bakıldığında ise kuzey-güney aksında Türkiye için önemli bir hat olduğu görülebilir. Güzergahın planlanan diğer hatlarla entegrasyonu sağlandığında ülke ölçeğinde çok büyük bir proje olacağı görülebilmektedir."
DEMİRYOLUYLA BAĞLANACAK
Antalya- Kayseri hızlı tren projesinin diğer yüksek hızlı tren projeleriyle entegrasyonun sağlanmasıyla Antalya, Ankara, İstanbul, Mersin, komşu iller Burdur, Isparta, Afyonkarahisar'la birlikte, Aydın, Kütahya, Eskişehir, Kırşehir ve Niğde'ye direkt olarak demiryoluyla ulaşım sağlanacak.
ANTALYA VE HIZLI TREN
Projenin Antalya - Kayseri ana hattı 583 kilometre, Alanya- Antalya bağlantı hattı uzunluğu ise 57 kilometre olarak projelendirildi. Güzergahının Antalya-Kayseri kesimi boyunca 9 istasyon, Alanya-Antalya kesiminde ise 2 istasyon yapılacak. Proje kapsamında ana hat üzerinde 360 alt geçit, 79 üst geçit, 43 viyadük ve 82 tünel yapılması planlanıyor.
Antalya - Kayseri hızlı treninin 150 kilometrelik kısmı Antalya sınırlarında olacak. Antalya içinde hattın 'sıfır' noktası Döşemealtı olacak. 18 kilometre boyunca Döşemealtı'nda ilerleyecek tren, 18 ve 25'inci kilometreleri arasında Kepez'i geçecek. Aksu, hızlı trenin 25 ve 44'üncü kilometreleri arasına ev sahipliği yapacak. Hat daha sonra Serik, Manavgat, Akseki ve İbradı'dan Antalya sınırlarından çıkacak. Hızlı tren Kepez ve Aksu'nun 11 kilometre güneyinden ve Akseki'nin de doğusundan 13 kilometre uzaklıktan geçecek. Döşemealtı, Serik ve Manavgat'ta ise istasyonlar yer alacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Yol Medeniyettir - 3 yıl önce
Harika bir gelişme. Nevşehir de yaşayan biri olarak harika projeyi destekliyoruz
Avatar
mitat keskek - 3 yıl önce
Bu pureje bircok yatirimin onunu acacaktir sonunakadar destek liyorum selamlar
Avatar
derya - 3 yıl önce
ibsallah en kisa zamanda gerceklesir
Avatar
fahri efe - 3 yıl önce
hadi hayirlisi bakalim
Avatar
hayalet - 3 yıl önce
birisi rüya görse bunu nevşehire ve siyasetçiye bağladınız yine...proje yok,yatırım planı yok..gaza gelmeyin garipler.....