banner461
banner195

İhracatçı Firmaya Doğalgaz Engeli

Nevşehir’in Avanos ilçesinde çanak çömlek ihracatında bulunan bir firma doğalgaz konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor.

İhracatçı Firmaya Doğalgaz Engeli
29 Ekim 2013 Salı 19:55

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Avanos ilçesinde çanak çömlek ihracatında bulunan bir firma doğalgaz konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Avanos Anadolu Çömlekçilik A.Ş. Yön. Kurulu Başkanı Muhammet Parmaksız, “1998 yılında % 50 Alman yabancı sermayesi ile kurulan Avanos Anadolu çömlekçilik A.Ş üretiminin tamamını yurtdışına ihraç etmekteydi. Ancak son yıllarda elektrik ve gaz fiyatlarının aşırı artış göstermesi sonucunda maliyetimizin  yüzde 45-50 sini bulan enerji harcamamız nedeniyle yurtdışı üreticilerle rekabet edemez hale geldik ve ihracatımız ciddi oranda düşüş gösterdi. 2010 yılında Avanos’a doğalgaz gelmesiyle yeniden umutlandık ve yüklenici firmaya  doğal gaz aboneliği için başvurduk. Belediye sınırlarına 700 metre mesafede bulunan fabrikamıza Doğalgaz tesisatının döşenmesi yüklenici firma bizden astronomik bir tesisat bedeli talep etti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Doğalgaz Piyasası idare başkanlığı İle yaptığımız yazışmalar sonucu gerçekte yatırmamız gereken abonelik ve tesisat bedelini yatırmaya hazır olduğumuzu yüklenici firmaya bildirmemizden sonra yüklenici firma bizim bulunduğumuz yere gaz tesisatının çekilemeyeceğini, karayollarının izin vermediğini belirtti. Bunun üzerine karayolları ile yaptığımız yazışmalarda aslında izin vermeme gibi bir sorunun olmadığını, karayolları istimlak sınırı dışından hazine arazisinden hattı geçirebileceğimiz söylendi. Bunun için yüklenici firmanın hazineye yazı yazmasının yeterli olduğu belirtildi. Ancak yüklenici firma tüm Avanos’un çektiği doğalgazdan daha fazla gaz tüketen firmamıza gaz vermek için en ufak bir girişimde dahi bulunmamaktadır. İhracat yapmak ve ülkemize döviz getirmek isteyen firmamıza doğalgaz bağlanmasının ve yurtdışında rekabet yapmamızın neden engellendiğini bir türlü anlayabilmiş değiliz” dedi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Cüneyt Esen - 4 yıl önce
ülke döviz için bu kadar sıkıntı içindeyken , yabancı ülkeler ihracatçısına vergi, enerji , işçilik konusunda destek verirken ülkemizin içinde olduğu durum içler acısı , ihracat yapmaya çalışanlar cezalandırılıyor