banner461
banner195

İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası Sona Erdi

Nevşehir'de İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yürütülen 2016 yılı Sonbahar Şap Aşılama Programı 4 Ocak-29 Şubat tarihleri arasında yapıldı.

İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası Sona Erdi
07 Mart 2016 Pazartesi 19:20

banner143
banner134
Nevşehir'de İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yürütülen 2016 yılı Sonbahar Şap Aşılama Programı 4 Ocak-29 Şubat tarihleri arasında yapılmıştır.
 İl Müdürü Okan YILMAZ  Şap hastalığı ve  aşılaması ile ilgili olarak şunları söyledi:

            Şap Hastalığı, hayvancılık sektörü için çok önemli ve zararlı bir hastalıktır. Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda duyarlıdır. Şap hastalığına bağlı ekonomik kayıplar oldukça yüksektir. Hastalığın direk ekonomik kayıpları arasında özellikle genç hayvan ölümleri, süt veriminde % 15 ve et veriminde %10 düşme, üreme performansında düşme, ticarete getirilen kısıtlamalar sayılabilir. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup %80 lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemlidir. Hastalıktan korunmanın en önemli yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların  sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir.

 Aşılama programları boyunca ilimizde 69.281  baş  büyükbaş hayvan Şap aşısı ile aşılanmıştır.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.