banner461
banner195

Kapadokya'daki Zelve Vadisi Üzerine Devasa Projeksiyon Yansıtma

Kapadokya'yı daha önce böyle hiç görmemiştiniz. İşte Kapadokya’da Zelve Vadisi Üzerine Devasa Projeksiyon Yansıtma sonrası oluşan o muhteşem görüntüler ilk kez sitemizde...

09 Kasım 2015 Pazartesi 16:36

banner143
banner134
FikirbazZenger öncülüğünde geliştirilen projede Kapadokya'nın en önemli açıkhava müzelerinden birisi dev bir perdeye dönüştü.

Projeksiyon yansıtmanın yarattığı görsel gerçeklik, tarihi ve geçmişi bir sanat formu olarak günümüze taşımamızı da sağlıyor. Santralistanbul'un 100. yılına özel hazırlanan çalışma veya Paris'in 6 büyük istasyonundan birinde gerçekleşen projeksiyon yansıtma gibi çalışmalarla tarihi binalar ve mekanlar canlanarak yeni bir dile kavuşabiliyor. Kapadokya'daki Zelve Vadisine yapılan projeksiyon yansıtma projesi de tıpkı bu dinamiklerden beslenerek daha eski ve geniş bir tarihe uzanıyor. FikirbazZenger'ın yönettiği ve 6 ayda hazırlanan proje, vadi üzerindeki 12 kilometrekarelik bir alan üzerine Hititlerden başlayarak Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'na dokunuyor. Türkiye Cumhuriyeti'yle bünyesinde bulunduğu son devlete kavuşarak Zelve Vadisi karakteristik yapısını nesiller boyu sürdürmeyi başarıyor. 30 dakikalık bir kurguyla hazırlanan film, Paleotik dönemden günümüze kadar taşıdığı tarihsel değeri bölgenin kıymetli topografileri üzerinde işliyor. Hazırlanan projeksiyon yansıtma projesi 10 yıl boyunca ziyaretçilere sunulması planlanıyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.