banner461
banner195

“Kapadokya’yı korumamız gerekiyor”

KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, TÜROFED'in resmi yayın organı TÜROFED Dergi ve TourismToday dergilerine Kapadokya bölgemiz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Kapadokya’yı korumamız gerekiyor”
02 Haziran 2015 Salı 16:45

banner143
banner134
 KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, TÜROFED'in resmi yayın organı TÜROFED Dergi ve TourismToday dergilerine Kapadokya bölgemiz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Uzun süre Kapadokya Otelciler ve İşletmeciler Derneği’nin (KAPTİD) Başkanlığı’nı yürüten Ahmet Tok, yapılan Genel Kurul ile görevini bölgeyi çok iyi tanıyan Yakup Dinler’e devretti.


Tourism Today olarak bölgenin sorunlarına ve ihtiyaçlarını iyi bilen Yakup Dinler ile Kapadokya turizmindeki eksiklikler ve yapılması gerekenler üzerine konuştuk.

Elindeki zenginliklere rağmen Kapadokya’nın turizmden hak ettiği payı alamadığını söyleyen Yakup Dinler, “Kapadokya’yı yeterince tanıtamıyoruz. Çünkü hala eski usullere göre tanıtım yapmaya çalışıyoruz. Dönem artık belli başlı fuarlara gidip broşür dağıtma dönemi değil” dedi.

Kapadokya’nın Türk turizmi içindeki yeri ve önemi sizce nedir? Biliyorsunuz ki turizm, Türkiye’nin 1 numaralı sektörü. Türkiye turizmi, ağırlıklı 2 şekilde gerçekleştiriyor. Birisi sejour turizm (Deniz, Kum, Güneş) diğeri ise kültür turizmi şeklinde. Kapadokya bu 2. ayağın, yani kültür turizminin İstanbul ile beraber 2 önemli ayağından birisi, yani olmazsa olmazıdır.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, Hristiyanlığın ilk yerleşkelerinden birisi olması buna ek olarak muhteşem yerüstü ve yeraltı yerleşim şekilleri ile dünyada tek olan Kapadokya, kültür, inanç ve doğa turizmini birlikte taşıması açısından Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Peki, “Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri” dediğiniz Kapadokya, turizmden hak ettiği payı alabiliyor mu?
- Kısa ve net olarak cevaplamak gerekirse hayır, maalesef alamıyor. Yıllarca hep kendi içimizde veya özellikle yurtdışı fuarlarda denk geldiğimiz zaman konuşuruz, “Biz neyi yanlış yapıyoruz?” diye. Elimizde kimsede olmayan bir ürün var. Gelen kişilerin yerli veya yabancı fark etmeksizin hayranlıkla gezdiği, özellikle küçük oteller noktasında belki de Dünya’nın en iyilerinin olduğu (bunu son TripAdvisor ödülleri de doğruluyor zira birçok otelimiz listede yer aldı), her gün bir sıcak hava balonu karnavalının yaşandığı bir bölge nasıl oluyor da yılda sadece 1.3 milyon ziyaretçi çekebiliyor?

Size göre Kapadokya turizminde yapılan yanlışlar nelerdir? Bunu yeterince tanıtamamak ve yeterince tanımamak olarak kısaca özetleyebiliriz. Evet, yeterince tanıtamıyoruz çünkü hala eski usullere göre tanıtım yapmaya çalışıyoruz. Dönem artık belli başlı fuarlara gidip broşür dağıtma dönemi değil. Gerçi fuarlarda dağıtacak gerçek bir Kapadokya broşürümüz de yok. Hal böyle olunca katılımcı firmalar genelde kendi broşürlerini ve promosyonlarını dağıtmak ile meşgul oluyor haliyle. İnternet artık en kuvvetli pazarlama aracı. Fakat maalesef Kapadokya olarak kendimize ait bir web sitemiz bile yok. Bugünlerde Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Kapadokya’nın kendi sloganı ve kendi web sitesi için çalışmalar yapıyor. Buna ek olarak Türk Hava Yolları’nın Nevşehir Müdürlüğü ve Nevşehir Valimizin himayelerinde bir çok B2B görüşme yapmak için 15-20 işletme olarak yurtdışına (Hindistan, Singapur, Malezya, Rusya, Çin, Hong Kong, İskandinavya vs.) gittik. İnanın fuarlardan çok daha verimli sonuçlar aldık. Buradan bu organizasyonlara destek veren Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, KAPHİB ve AHİKA’ya teşekkür etmek istiyorum.

“Kapadokya’yı korumamız gerekiyor”

23. Genel Kurulu ile Kapadokya Otelciler ve İşletmeciler Derneği’nin (KAPTİD) Başkanı olan Yakup Dinler Kapadokya turizmi üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birinin Kapadokya olduğunu söyleyen Yakup Dinler, “En başta Kapadokya’yı korumamız gerekiyor” dedi. Yakup Dinler Kapadokya turizminin daha iyi yerlere gelmesi için neler yapılmalı? Eğer Kapadokya bölgesi olarak: daha çok B2B workshop organize edersek, ortak bir web sitemiz ve ortak bir sloganımız olursa, son olarak birbirimizin ayağına sıkmazsak çok başarılı olacağımıza inanıyorum.

Kapadokya gibi bir zenginlik sizce yeterince korunabiliyor mu? Kapadokya’yı en başta korumamız gerekiyor. Fakat korumamız gerek derken bunu bir takım çevre örgütlerinin veya unvanı içinde koruma geçen dernekler gibi isminin arkasına sığınıp yapılan yatırımlara saldırarak değil gerçek anlamda var olan değerlerimizi koruyarak yapmalıyız. Maalesef müzelerimiz ve ören yerlerimiz çok başı boş.

Neredeyse hiç bir bakım ve onarım yapılmıyor. Kapadokya içi yollarımız çok iyi durumda değil yer yer ciddi sıkıntılar mevcut. Yani anlayacağınız Kapadokya’da sıkıntılar bitmez. Kapadokya’daki otel yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Kapadokya bölgesine ilk ciddi otel yatırımları 1987-1990 yılları arasında yapıldı. Uzun yıllar ve halen bu dönemde yapılan ve oda sayısı +120 olan bu oteller bölgenin ciddi yükünü çekti ve çekmeye devam ediyor.

Fakat değişen talep ve artan turist çeşitlenmesi ile 1990’ların sonundan itibaren Kapadokya’da kaliteli küçük oteller ve mağara oteller popüler olmaya başladı. Bugün bu otellerin sayıları takriben 300 civarındadır ki 100 tanesi sadece Göreme’dedir. Dışarıdan bakıldığında çok cazip olarak gözüken otel yatırımından Kapadokya da nasibini aldı. İş bilmezlerin ve sektörü tanımayıp “otelcilikte çok para var, hadi otel yapalım!” diyenleri de görüyoruz.

Diğer taraftan otelciliği ciddi ve profesyonel anlamda yapan büyük grupların (Doğuş Holding, House Hotel Grubu gibi) da Kapadokya’da ciddi yatırımlar yaptıklarını görüyoruz. Yatırıma her zaman ihtiyaç vardır, yeter ki kaliteli olsun ama şahsen bu yatırımların ağırlıklı yerel + profesyonel grupların sentezi ile oluşması gerektiğini düşünüyorum. Yeni KAPTİD Yönetimi olarak Kapadokya turizmi için neler yapacaksınız? Biliyorsunuz KAPTİD 1988 yılında kurulan ve bölgemizi TÜROFED içerisinde temsil eden tek dernek. Bizim yeni yönetim olarak önceliğimiz bölge tesislerine “KAPTİD ne yapar? Ne işe yarar?” bilinci oluşturmak ve mevcut dar yapımızdan kurtularak daha geniş katılımlı bir dernek hüviyetine bürünmek. Daha geniş katılımlı bir dernek hüviyetine bürünürken bünyemizde oluşturacağımız Projeler bölümü ile Kapadokya’ya katkı yapacak özellikle dezavantajlı istihdam gücünü Kapadokya turizmine kazandırmak adına çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalar neticesinde Kapadokya bölgesinin ihtiyacı olan kalifiye istihdama katkı yapacağımızı düşünüyoruz.

1.Bölüm-

NEVŞEHİR'İN ULUSAL HABER SİTESİ : www.fibhaber.com

FİB Haber Merkezi olarak “Biz hep gitmişizdir.. Kimilerinin hoşuna, kimilerinin zoruna.” 

 %100 Nevşehir Haberleri Burada…FİB Haber Farkıyla…
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
KAPADOKYALI - 3 yıl önce
si̇zi̇n söyledi̇ği̇ni̇z anlamda korumacalik çok zor başkanim.