banner461
banner195

Kemikkıranlar'dan Ev Yapımı Sucuk Tarifi ve Püf Noktaları !!!

Kemikkıranlar'dan Ev Yapımı Sucuk Tarifi ve Püf Noktaları !!!
07 Eylül 2016 Çarşamba 21:40

banner143
banner134
Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte sucuk yapmayı düşünenlere lezzetli sucuğun püf noktalarını anlatan Nevşehir'in ilk baharatçılarından Kemikkıranlar işetmecisi Murat Kemikkıran, "Kaliteden kaçmayın, yapacağınız sucuğun malzemesini özenle seçin" dedi. 

Baharat fiyatlarının geçtiğimiz yılki fiyatlarla aynı olduğunu ifade eden Murat Kemikkıran, 10 kiloluk bir sucuk için hazırlanan malzemenin fiyatının 18 TL ile 22 TL arasında değiştiğini söyledi. Sucuk yapmayı düşünen vatandaşların kaliteli baharat tercih etmesi gerektiğinin altını çizen Murat Kemikkıran, "2 TL ile 4 TL ile mal pahalı olmaz. Yapılacak olan sucuğun malzemesi özenle seçilmeli. Geçtiğimiz yıl ile fiyatlarımız aynı, herhangi bir zam yok" dedi.

Soyulmuş sarımsak fiyatlarında da herhangi bir artış olmadığını açıklayan Murat Kemikkıran, "Bu yıl mahsul az gibi görünüyordu ama fiyatlarda herhangi bir artış yok. Bağırsakların fiyatları da çeşidine göre değişiyor. 45-50 kalibre dediğimiz genişlikte olanlar var. Bunların metresi 50 kuruş ile 80 kuruş arasında değişiyor. Ancak en ideali 60 kuruşluk olan bağırsağımızdır" dedi.

Sucuk yapacak olanlara tavsiyelerde bulunan Murat Kemikkıran, " 10 kiloluk bir sucuk için etin yüzde 20'sinin yağlı olması gerekmekte. Çünkü sucuk kendi yağında pişebilmeli. Orta acılı bir sucuk için 500 gram Nazilli'nin toz biberi, 200 gram Kahramanmaraş'ın acı biberi, 100 gram kimyon, 100 gram baharat, 200 gram tuz, 20 metre bağırsak, 700 ile 1 Kilo arasında da sarımsak kullanılmalı.
Sucuğun malzemesi kadar pişirilme yöntemi de önemlidir. Sucuğu kesinlikle güneş gören bir yere asmayacağız. Serin ve gölge olan bir yerde 4 ile 8 gün arasında bekletmeliyiz" dedi.

Bu vesile ile tüm Nevşehirli hemşehrilerimizizn mübarek kurban bayramlarını tebrik ediyoruz. Herkese Ağız tadıyla hayırlı bayramlar.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.