banner461
banner195

Kış Geldi Bol Bol Üzüm Yiyin…!

Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı Sayın İbrahim Salaş Kış gelirken vatandaşlarımıza Sağlıklı yaşam için bol bol üzüm yiyin tavsiyesinde bulundu…

Kış Geldi Bol Bol Üzüm Yiyin…!
09 Ekim 2013 Çarşamba 12:18

banner143
banner134

NTB Başkanı İbrahim Salaş, Memleketimizde Eski toprak diye bilinen büyüklerimiz için kullanılan bu tabirin altında yatan gerçek Nevşehir’imizin meşhur üzümüdür dedi…

Salaş açıklamasında Babam’da sağlığını cebinde taşıdığı ve günde bir avuç yediği kuru üzüme borçlu dedi ve ekledi Sağlıklı yaşamın iksiri Kuru üzümden çekirdeğiyle birlikte mutlaka bol bol yiyin dedi.

NTB Başkanı Salaş,Bu konuda sağlık uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre Sağlıklı beslenmek, kalp damar hastalıklarına daha az yakalanmak için üzümü bolca tüketmenin oldukça fayda sağladığını söyledi.

 Kuru Üzüm ve Kuru Üzümün Faydaları

Unutkansanız üzüm yiyin.

 

Damarlarınızı daha esnek, zihninizi de daha açık hale getirmek söz konusu olduğunda, güvenebileceğiniz bir besin var: Üzüm! Kanıt şu: Bir fincan (orta büyüklükte bir salkım) üzüm yedikten üç saat sonra damarlarda daha rahat bir kan akışı gözleniyor. Üç hafta boyunca, her gün üzüm yiyen insanlarda bu etki daha net görülüyor. Bir salkım üzümde 75 kalori olduğu düşünülürse, bu alışkanlığın beliniz için de bir sakıncası yok.

 

DAMAR DOSTU

Fermantasyona uğramış üzümün (şarap gibi) kardiyovasküler sisteminizdeki etkilerini yıllardır biliyoruz. Üzümle ilgili bu bilgiler de, aynı faydaları; diliniz peltekleşmeden ve yanlış hostese sarışın fıkraları anlatmadan elde edebileceğinizi gösteriyor! Üzüm, damarlarınızı yağlı yiyeceklerin ani etkilerinden de korur. Aslında üzümün içinde 49 gram yağ olan 900 kalorilik bir yemek yiyen insanların damarlarını bile koruduğu saptanmış. (Bunu sakın evde denemeyin!) 

Kuru Üzüm: Kuran'da da (En'am Suresi, 99) adı geçen meyvelerden olan üzümün kurutulması ile elde edilen kuru üzüm yararları bakımından çok değerli bir besindir. Bazı besin değerleri yaş üzümden fazladır. A ve B1 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi mineralleri içerir. Ayrıca, 100 gram kuru üzümde 290 kalori vardır.

Kuru Üzümün Faydaları: İyi bir enerji kaynağıdır. Kan yapar ve vücudu şişmanlatır. Karaciğere faydalıdır. Göğüs hastalıklarına iyi gelir. Balgamı söker. Besin değerleri ile özellikle çocukların gelişimini destekler. Ayrıca, kuru üzümün içeriğinde ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici maddeler de bir miktar vardır.

Kuru Üzüm Nasıl Kullanılır? Kuru üzüm doğrudan yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, pek çok tatlı ve kekin içine de katılır. Çekirdekleri alınıp karabiberle birlikte yenirse böbreklere iyi gelir ve böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Pekmez ile birlikte kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, üzüm çekirdeğinden çıkarılan üzüm yağı kalp hastalıkları ve kolesterolde faydalıdır.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.