banner461
banner195

Kitaplar Dostu Ürgüp Sevdası Oldu...

Ürgüp’e 8 km. Boyalı Köyü'nden beş çocuklu bir ailenin ortanca oğluydu...Kışların sert yazların buhranlı dönemlerinde yoklukların yaşandığı o yılların çocukluğunda en büyük dostu Kitap olmuştu... Büyüdüğünde doğduğu topraklara Belediye Başkanı olarak hizmet etme şansı bulacak o şahsiyeti tanıdınız mı?

Kitaplar Dostu Ürgüp Sevdası Oldu...
07 Ocak 2014 Salı 12:38

banner143
banner134

Ürgüp’e 8 km. Boyalı Köyü'nden beş çocuklu bir ailenin ortanca oğlu, ve şimdiler de sevdalısı olduğu Ürgüp'e Belediye Başkanı seçilen Sayın Fahri Yıldız'ın söyleşisini izliyoruz....Keyifli okumalar.

SORU; Sayın Fahri Yıldız baba-oğul anısı anlatır mısınız?
YANIT; Babam, Boyalı Köyü’nde on beş yıl muhtarlık yaptı, beş kardeşiz, ben ortancayım, hiçbir konuda önümüzü kapamadı. Açık bir insandı. Köye ilk elektriği getiren idareciydi. Köye, evde akan suyu, köye ilk asfaltı getiren babamdı. Bu ilkler bölgede bizim köyümüzde yaşanmıştır. 

SORU; İlkleriyle ünlü Boyalı Köy okulunda mı okudunuz?
YANIT; Evet! 1930 yılında halkın katkılarıyla yapılan çok değerli bir yapı tarzı olan bu okulda okudum. cumhuriyetin ilk eğitim semeresinden faydalanan bir köy, benim köyüm. Köyümde okuma yazma bilmeyen insan yok. En yaşlısı da bilir. Dolayısıyla eğitim ortamı iyi olan bir köy.SORU; Ürgüp-Boyalı Köy Okulu mezunu Fahri Yıldız, hangi okulları-yolları aşıp Ürgüp Belediye Başkanlığı'na ulaştı? 

YANIT;Köyümün okulundan sonra ağbimin ortaokulda başarısız olması benim de başarısız olacağım anlamına geliyordu babama göre. Dedi ki, 'Ağbin okumadı sen de okumaya devam etme.' Ben ısrar ettim ille okuyacağım. 'Beni göndeceksiniz.' Öğretmen Okulu sınavlarına girdik, kazanamadık hasbelkader, Nevşehirde yeni açılan İmam Hatip Lisesi orta kısmına yazıldım. Liseyi de ordan bitirdim. 60’lı yıllar bu. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi şu anki adıyla (o zaman Yüksek İslam Enstitüsü idi) orayı bitirdim, öğretmenlik görevine başladım. Hatay, İskenderun, Kırşehir, Çiçekdağı, Çankırı Orta, Kocaeli, Kandıra ve Nevşehir, Ürgüp Lisesi Müdürü oldum.

SORU;İlk kitap köye ve çocuk Fahri Yıldız'a nasıl ulaştı?
YANIT; Tahsin Güzel kütüphanenin çalışan memuruydu ve haftada bir kez, seyyar eşeğiyle, iki tarafına bavullu özel yapılmış kitap kütüphaneyi yükler, bizim okulun önünden köye getirir, açar, biz ödünç kitabı alırız, haftaya o gelmeden bitirelim telaşıyla okur bitirir, haftaya geldiği zaman onu verir ötekini alırdık. 

SORU; Bu köye ve Ürgüp’e nasıl bir eser bırakacaksınız?
YANIT; Köyümüzü sordunuz önce! Köyümüzde benim mezun olduğum ilkokulumuz şu anda taşımalı sistem nedeniyle terkedildi, metruk durumda ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Onu restore ettirmek gibi bir projemiz var. Ürgüp’le ilgili olarak da, Ürgüp bir turizm beldesi.

SORU; Turizm sektörü, yatırımcılar yeteri kadar talep olmayışından yakınıyor. Buna nasıl bir çözüm olabilir? 
YANIT; Hayır bizim yatırımcılarımız çok şikayetçi değiller çünkü şurdan anlıyoruz şikayetçi olmadıklarını, bizim onlardan bazı misafirleri ağırlama konusunda yer talebimiz oluyor. Doluluk oranının yüksek olduğunu söyleyerek bize sıkıntı çıkarıyorlar. Bu anlamda oteller dolu demektir. Dolayısıyla bizim esnafımız şu an itibariyle turizmden memnun, ama özellikle bu tur operatörlerin düzenlediği turlar biraz turizmi sıkıntıya sokuyor gibi. Sadece belli başlı yıldızlı otellere hizmet eder durumda görüntü var, çarşıya inme gibi sıkıntıları var turistlerin. Bu açıdan esnaf sıkıntılı ama genel olarak Ürgüp’ün turizmden sıkıntısı yok. Ürgüp’te en büyük sorunlardan bir tanesi konut sıkıntısı. 

SORU; ‘Sorunlardan bir tanesi konut sıkıntısı,’ dediniz. Ürgüp göç alıyor ve sit alanı. Ürgüp’ün nüfusu artıyor. Köyler boşalıyor! Konut sorunu nasıl çözülür?
YANIT; Köyler kışın boşalıyor yazın doluyor. Ürgüp köylerinden.. adam hem köyünde tarlasını işliyor, hem de şehirdeki modern hayattan istifade etmek için Ürgüp’ten ev alıyor, göç böyle.. hem köyde evi var, hem Ürgüp’te. Şimdi bizim Toki'yle ilgili bir çalışmamız var şu anda, bin konutluk projemiz var. İlk etapta 500, ikinci etapta bir 500 daha. Ulaşlı’nın alt tarafındaki mevkiye, çalışmaları tamamladık.

SORU; Ürgüp’te su gibi bazı sorunlar sürüyor mu?
YANIT; Altyapımız bozuk... katı, sıvı atık.. katıyı bir müteahhit firmaya verdik, o ayrıştıryor taşıyor götürüyor.

SORU; Kardeş kentler.. nerede kardeş kent var?
YANIT; Girişim bizden önceki dönemde olmuş, Almanya’da Dillenburg, küçük bir şehir oraya gittim, belediye eşbaşkanıyla görüştüm. Bunu ısıtalım, genişletelim diye görüştük. Biz özellikle şu anda Üsküp kentiyle.. Üsküp’ün ortasından geçen nehrin bir tarafı eski Osmanlı, bir tarafı Avrupa. Makedonya’da ve bizim orayla ilgili ön çalışmamız var, bize uygun olan hem isim, bakın, isimde de bir benzerlik var Ürgüp - Üsküp. Onlar da sıcak bakıyorlar bu olaya. Bununla ilgili.. karşılıklı Türk ırklarıyla ilgili kardeşlik bağlarını kuvvetlendirme çalışmalarımız var, inşallah.. yani bir kardeş şehir geliştirmeye çalışıyoruz. Yunanistan’da Larissa var, Larissa'yla Mustafapaşa devam ediyor. 

SORU; İşiniz kolay değil! Uçhisar, Nevşehir Göreme.. güzel rekabet, tatlı sert bir yarış var mı öteki yörelerle aranızda?
YANIT; Ürgüp ve Kapadokya güzel, ama her zaman güzelin güzeli, iyinin iyisi vardır, daha iyi yapmaya çalışıyoruz. Biz kendimizle yarışıyoruz, kendimize bakıyoruz ama tatlı ve gizli bir rekabet her insanda vardır. 

Kaynak:Tekin Sonmez, 29 Nisan 2010

ÜRGÜP BELEDİYE BAŞKANI FAHRİ YILDIZ1955 yılında Nevşehir'in Ürgüp İlçesinde doğdu. İlkokulu Ürgüp’te,  Lise eğitimini Nevşehir İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Erciyes Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsünü Kayseri’de tamamladıktan sonra İskenderun, Kırşehir, Kocaeli ve Çankırı'da idareci olarak görev yaptı. Daha sonra Ürgüp Türkan Diker İlköğretim okulunda öğretmenlik yaptı. Son olarak idarecilik yaptığı Ürgüp Lisesindeki görevinden 29 mart yerel seçimlerine AK Parti’den belediye başkan adaylığı için istifa etti. Evli ve 4 Çocuk babası olan Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.