banner461
banner195

Limon fiyatları geçen seneki fiyatı ikiye katladı

Ürgüp’e bağlı Ortahisar ve Nevşehir merkeze bağlı Kavak beldesindeki kaya oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza edilen bir kasa iyi kalite limonun depo çıkış fiyatı geçen seneye oranla iki kat artarak 100 liraya ulaştı.

Limon fiyatları geçen seneki fiyatı ikiye katladı
11 Ağustos 2014 Pazartesi 12:20

banner143
banner134
Ürgüp’e bağlı Ortahisar ve  Nevşehir merkeze bağlı Kavak beldesindeki kaya oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza edilen bir kasa iyi kalite limonun depo çıkış fiyatı geçen seneye oranla iki kat artarak 100 liraya ulaştı. Kış aylarında Ortahisar’a getirilen limonlarla, nisan ayından  itibaren iç ve dış piyasanın talepleri karşılanıyor. Bu yıl rekoltenin düşmesi nedeniyle temmuz ayının ilk günlerinden itibaren bir kasa limonun depo çıkış fiyatı kalitesine göre 80 ila 100 lira arasında değişirken, bir kilogram limon ise 5 liraya ulaştı.

Soğuk ve kuraklık rekolteyi düşürdü 

Ortahisar’da soğuk hava depoculuğu sektöründe faaliyet gösteren Hilmi Yazıcı,  yaptığı açıklamada, bu yıl limonda rekoltenin düşmesinin fiyatları artırdığını söyledi. Limondaki fiyat artışının birçok sebebi olduğunu belirten Yazıcı, “Geçtiğimiz aralık ayının 10-13’ünde Mersin’de hava sıcaklığının düşmesi rekolteyi yaklaşık yüzde 50 azalttı. Ayrıca Türkiye dışında önemli limon üreticisi konumunda olan Arjantin’de de soğuktan dolayı üretim yüzde 40 civarında düştü. Ayrıca kış aylarının kurak gitmesi de verimi düşürdü. Kuraklıktan kaynaklı olarak üründe kalite düşüklüğü yaşandı. Bu durum limonun depolardaki ömrünü de etkiledi ve dayanma ömrü azaldı. Geçen senelere oranla çürüme çok fazla oldu ve fire sayımız arttı.” diye konuştu. 

İhracat arttı, depodaki ürün azaldı 

 

Haziran ayının 15’inden itibaren limon ihracatına ton başına 100 dolar teşvik geldiğini ve buna paralel olarak depolardan çıkan limon sayısının da arttığını kaydeden Yazıcı, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Makedonya, Gürcistan, Ermenistan, Almanya, Hollanda ve İngiltere’ye yaklaşık 15 bin tonluk limon ihracatı yapıldığını, bunun da depolardaki ürünün hızla eksilmesine sebep olduğunu ifade etti.Yazıcı fiyatlar hakkında şunları söyledi: “Fiyatlar bu seviyede kalır, yükselir ya da düşebilir onu bilemeyiz, fiyatlar çok değişken. Önümüzdeki bir aylık süreçte fiyatlar aynı da kalabilir, 10-15 lira artabilir de. Eylül başında yeni mahsul çıkacak. O zamana kadar 2 aylık bir süre var. Mayer dediğimiz yeni mahsul turfanda limon çıktığı zaman fiyatların 50-55 lira bandına gerileme ihtimali yüksek.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.