banner461
banner195

Misafir Anne Uygulaması Sürüyor

Ülkemizin bazı bölgelerinde doğum eylemi yaklaşmış ya da başlamış olan anneler zaman zaman olumsuz iklim, ulaşım şartları veya sosyal sebeplerle (maddi imkanların yetersizliği, mevsimlik tarım işçiliği, göçerlik vb.) sağlık kurum ve kuruluşlarına zamanında ulaştırılamamakta ve doğumlar olumsuz şartlarda gerçekleşebilmektedir.

Misafir Anne Uygulaması Sürüyor
23 Ocak 2016 Cumartesi 13:52

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Ülkemizin bazı bölgelerinde doğum eylemi yaklaşmış ya da başlamış olan anneler zaman zaman olumsuz iklim, ulaşım şartları veya sosyal sebeplerle (maddi imkanların yetersizliği, mevsimlik tarım işçiliği, göçerlik vb.) sağlık kurum ve kuruluşlarına zamanında ulaştırılamamakta ve doğumlar olumsuz şartlarda gerçekleşebilmektedir. Bu tür olumsuzlukları önlemek, önlenebilir anne - bebek ölümlerini azaltmak bebeğin ilerideki yaşam kalitesini bozacak doğumsal rahatsızlıklara mahal vermemek amacı ile 16.04.2008 tarih ve 2008 / 29 sayılı Genelge ile ''Misafir Anne Uygulaması'' başlatıldı.

Misafir Anne projesi  kapsamında anne ve bebek sağlığını korumak için fedakarca çalışan Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü ile Aile Sağlığı Merkezi, Avanos Toplum Sağlığı Merkezi, İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliği ve Nevşehir Devlet Hastanesinin koordineli çalışması sonucu İlimiz Avanos ilçesine bağlı ve Nevşehir merkeze 45 km uzaklıkta Mahmatlar köyünde ikamet eden gebe 112 Ambulans ekibi tarafından Nevşehir Devlet Hastanesine evinden alınarak getirildi. Akşam 18:10'da normal doğumla sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getiren anne yerinde ziyaret edilerek bebeğin ailesine hayırlı uğurlu bir evlat olması temennisiyle, anneye "Anne  Sütü, Lohusalıkta Karşılaşabilecek Sorunlar, Bebek İzlemleri, İşitme Tarama Testi, Topuk Kanı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü İlimizdeki anne ve yeni doğan sağlığını koruyabilmek için durmaksızın ve azimle çalışmalara devam ediyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.