banner461
banner195

Ne Fuarımız Oldu, Ne de Fuar Alanımız

Öncelikli geçim kaynaklarından biri Tarım olan Nevşehir’de neden bir tarım fuarının düzenlenemediği, bu tür etkinliklere uygun bir alan yapılamadığı konusundaki belirsiz 2015 yılında da belirsizliğini koruda.

Ne Fuarımız Oldu, Ne de Fuar Alanımız
31 Aralık 2015 Perşembe 13:56

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Öncelikli geçim kaynaklarından biri Tarım olan Nevşehir’de neden bir tarım fuarının düzenlenemediği, bu tür etkinliklere uygun bir alan yapılamadığı konusundaki belirsiz 2015 yılında da belirsizliğini koruda.

Geçtiğimiz günlerde Nevşehir’de neden bir tarım fuarı organizasyonu yapılamadığını sorduğumuz Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz bu konudaki girişimlerinin henüz somut bir hale gelmediğini söyleyerek cevap vermişti.

Yılmaz, “Bilindiği üzere fuar organizasyonları geniş ölçüde koordinasyon gerektiren çalışmalar arasındadır. İlk aşamada organizasyonun tasarlanması, fuar alanlarının saptanması, maddi kaynakların temini, fuara yönelik ürünlerin ve diğer çalışmaların belirlenmesi  gelmektedir. İlimizde yaklaşık 22 Bin Çiftçi ailesi bulunmaktadır. Geçim kaynağı olarak ise ilimizde Tarım, Turizmden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Dolayısıyla tarım sektörünün paydaşları maddi açıdan ve ürün çeşitliliği yönünden daha sınırlı bir yapıya sahiptir. Tarımsal amaçlı olarak yapılacak fuarların ise maddi açıdan güçlü kişi veya kuruluşlarca desteklenmesi gerekmektedir.  İlimizde ise bu şartları oluşturmak için kurum ve kuruluşlarla ön görüşmeler yapılmış ancak henüz somut hale gelmemiştir. Buna ilaveten  yöremiz ürünlerinin çeşitliliğinin ve veriminin  artırılarak turizm entegrasyonunun sağlanması ve pazarlama olanaklarının geliştirilmesi yönünde çalışmalarımız sürmektedir. Ancak yinede karşılık beklemeksizin kaynaklarını bu amaç doğrultusunda kullanmak isteyen yatırımcılara kurum olarak her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuz bilinmelidir” demişti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.