banner461
banner195

Necmettin Nursaçan Hocadan Nevşehir de Bayanlara Yönelik Konferans Düzenlendi

Nevşehir İl Müftülüğü ve Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tarafından bayanlara yönelik, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi Salonunda konferans düzenlendi.

Necmettin Nursaçan  Hocadan Nevşehir de Bayanlara Yönelik Konferans Düzenlendi
26 Aralık 2013 Perşembe 15:08

banner143
banner134

 Nevşehir İl Müftülüğünce Bayanlara Yönelik Konferans Düzenlendi...

 Nevşehir İl Müftülüğü ve Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tarafından bayanlara yönelik, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi Salonunda konferans düzenlendi.

 

            Kültür Merkezinde düzenlenen programa konuşmacı olarak, Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan katıldı.

 

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tarafından düzenlenen programa Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan’ın Eşi Zuhal Ceylan, İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları Nazım Haksever, A. Celalettin Altunkaya ve Yaşar Bolat, Kur’an Kursu Öğreticileri ve çok sayıda kalabalık bir kadın topluluğu katıldı.

 

            Program, Merkez Çetinel Camii İmam-Hatibi Fatih Ateş’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından İl Müftüsü Yakup Öztürk yaptığı açılış konuşmasında; Emeği geçenlere başta Vali beyimizin muhterem eşi olmak üzere uzaktan yakından programa teşrif edenlere ve özellikle de yoğun programları arasında davetimize icabet eden Necmettin Nursaçan’a teşekkür ettikten sonra “Birçok programlar yapıyoruz. Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu gönüllü görevlilerimiz halkımıza, özellikle aile sorunlarına çözüm üretmek ve onlara yardımcı olmak için özverili olarak çalışmaktadırlar. Ancak üzülerek belirteyim ki, Nevşehir’de boşanan aileler 5. sırada yer almaktadır. Bu konuda hepimize büyük görevler düşmektedir. Bu sorumluluk bilinciyle düzenlediğimiz konferansımızın konusu “İslam’da Aile ve Kadın” olarak belirlendi. Toplumumuzun temel taşı olan ailenin sağlam olması, asla yıkılmaması ve sarsılmaması için Muhterem Hocamızın engin bilgi ve tecrübelerinden istifade edeceğiz” dedi ve salonu tıklım tıklım dolduran kadınlara ilgi ve duyarlılıklarından dolayı Teşekkür etti.

 

Programa konuşmacı olarak katılan Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, “İslam’da Kadın ve Aile” konulu konferansını sundu.

 

Nursaçan, konuşmasında kadının ve erkeğin görevleri, ailedeki sevgi ve saygının önemine değindi. Çanakkale Savaş’ında cephede savaşan, cepheye yavrularını yollayan anaların hayatlarından kesitlerde sunan Nursaçan; “Anne, sevgisini üç kere hisseder. Önce karnında, sonra bağrında ve son olarak da kalbinde” dedi.

Nursaçan konuşmasında annelerin merhamet ve sevgilerine vurgu yaptı.

 

Daha sonra “Aile Sağlamsa, Millet de Sağlamdır” diyen Sayın Nursaçan şöyle devam etti; “Allah erkek gönlünü kadına, kadın gönlünü de erkeğe muhtaç olarak yaratmıştır” dedi.

Nursaçan, İslam’da aile olabilmenin önemine değindi. “Milletin temeli ailedir” diyen Nursaçan, Aile sağlamsa millet sağlam, aile çürükse millet de çürüktür” şeklinde konuştu.

Aile sevgi, saygı, sabır ve sadakat temeline kurulduğunu belirten Nursaçan, eşlerin birbirine sabretmesi gerektiğini de vurguladı. İslam’da sarsılan bir yuvayı kurtarmanın önemine de değinen Nursaçan, yıkılmak üzere olan bir yuvayı kurtaranların büyük sevap kazandıklarını ifade etti.

Nursaçan, İslam’da ilmi ve Hayrî eserler bırakanların yanı sıra kendisine hayır duası edecek evlat yetiştirenlerin amel defterinin kapanmayacağını da kaydetti.

“Yuvayı dişi kuş yapar” diyen Nursaçan, çocuğun özellikle annesinden etkilendiğine vurgu yaparak, annesinin aile içinde çok önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Gençler sahip çıkılması gerektiğini belirten Nursaçan, “Sadece giydirmekle, karınların doyurmakla onlara sahip çıkmış olmuyoruz, onların ahlakına da gereken önemi vermeliyiz. İnternet, uyuşturucu ve sigara gibi kötü illetlerden onları korumalıyız” uyarısında bulundu.

 

 

İl Müftüsü Yakup Öztürk, Necmettin Nursaçan hoca efendiye günün anısına çini tabak takdim ederken, programa onur konuğu olarak katılan Vali Ceylan’ın eşi Zuhal Ceylan hanımefendiye Müftü Öztürk’ün eşi Şükran Öztürk hanımefendi çiçek takdim etti.

 

Program, takdimlerin ardından sona erdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.