banner461
banner195

NEÜ'de "Vergi Müfettişliği ve Giriş Sınavları" Konulu Konferans Düzenlendi

Vergi Denetim Kurulu ve Vergi Müfettişliği mesleğini tanıtmak üzere Nevşehir Üniversitesi’nde Konferans düzenlendi...

NEÜ'de
20 Mayıs 2013 Pazartesi 13:53

banner143
banner134

 Vergi Denetim Kurulu ve Vergi Müfettişliği mesleğini tanıtmak üzere Nevşehir Üniversitesi’nde düzenlenen Konferansa ;Vergi Denetim Kurulu Kayseri Grup Başkanlığından katılan,Grup Başkan Yardımcısı Memiş KÜRK’ün yanısıra Vergi Müfettişleri Kamil GÜLAYDIN ve Hasan KATIRCI,Vergi Müfettiş Yardımcıları Ahmet KOÇAK ve Tuba DİNÇ,katılımcılara Kurul ve Meslek hakkında ayrıntılı bilgiler verdiler. Vergi Denetim Kurulu (VDK) Kayseri Grup Başkan Yardımcısı Memiş KÜRK, "Vergi müfettişleri olarak, vergi denetimi, teftiş ve soruşturma görevini tarafsızlık, objektiflik, bilimsellik ve mesleki yetkinlik ilkelerini daima göz önünde bulundurmak suretiyle yerine getirmeye çaba gösteriyoruz" dedi.

Vergi Denetim Kurulu Kayseri Grup Başkan Yardımcısı Memiş KÜRK, Vergi Denetim Kurulu ile ilgili bilgiler aktararak, "Maliye Bakanlığı bünyesinde doğrudan Bakana bağlı olarak faaliyet gösterecek olan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, 10/07/2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kuruldu. İlgili kararname öncesinde vergi incelemesine yetkili maliye müfettişleri, hesap uzmanları, gelirler kontrolörleri ile vergi denetmenleri, vergi denetiminin tek elden yürütüleceği doğrudan Bakana bağlı kurulumuz bünyesinde, 'Vergi Müfettişi' unvanı altında toplandı. 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulumuza, vergi incelemelerinin yapılması, mükelleflerin faaliyetlerinin analiz edilerek risk alanlarının tespit edilmesi, ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi, inceleme ve denetim sonuçlarının izlenmesi, vergi inceleme ve denetimleri ile raporlamaya ilişkin standart, ilke, yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi, inceleme ve denetim rehberlerinin hazırlanması, etik kuralların belirlenmesi ve Bakan tarafından verilen teftiş, inceleme, denetim, soruşturma ve benzeri görevlerin yapılması gibi görev ve yetkiler verildi. Bu bağlamda Kayseri ilinde, Niğde Nevşehir ve Sivas illerini de kapsayacak şekilde Vergi Denetim Kurulu Grup Başkanlığı kuruldu" ifadelerini kullandı.

KÜRK, "Başkanlığımız, kanunlarla kendisine verilen inceleme görevini yürütürken, gerek devletin, gerekse de mükellefin haklarını en üst seviyede tutmayı, kaynakları etkin düzeyde kullanmayı, teknolojik imkanlardan azami düzeyde yararlanmayı ve örnek bir kamu kurumu olmayı kendisine amaç edinmiştir. Vergi Denetim Kurulu, bu amaca ulaşma anlamında beşeri sermayesini, teknolojik kapasitesini ve fiziki imkanlarını daha da arttırmak ve kendisinden beklenilen fonksiyonları en iyi şekilde yapmak gayreti içinde olacaktır. Ayrıca, kurulumuzun vergi incelemeleri dışında Maliye Bakanı'nın onayı ile teftiş, inceleme ve soruşturma yapma yetkileri de bulunmaktadır. Bu bağlamda, Vergi Denetim Kurulu bünyesinde bulunan vergi müfettişleri olarak, vergi denetimi, teftiş ve soruşturma görevini tarafsızlık, objektiflik, bilimsellik ve mesleki yetkinlik ilkelerini daima göz önünde bulundurmak suretiyle yerine getireceğimizi belirtmek isteriz" şeklinde konuştu.

Son olarak Vergi Müfettişliğine, genç ve parlak zihinleri davet ettiklerini belirten KÜRK,” 12-23 Ağustos 2013 tarihleri arasında başvuruları www.osym.gov.tr üzerinden yapılacak ve 28 Eylül 2013 tarihinde düzenlenecek olan giriş sınavı OSYM tarafından yapılacaktır.Vergi Denetim Kurulu,ülkemizin yenilikçi ve gelişime en açık kurumlarından biri olarak gençlerimizi ışığımızı daha da parıldatmak üzere bünyemize katmak istiyoruz.”diyerek 

konuşmasına son vermiştir.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.