banner461
banner195

Nevşehir Avanos'a 'Soma Anıtı' yaptırıldı

Nevşehir'in Avanos ilçesinde, Soma'da hayatını kaybeden madencilerin anısına "Soma Anıtı" açılışı yapıldı.

Nevşehir Avanos'a 'Soma Anıtı' yaptırıldı
18 Haziran 2014 Çarşamba 11:46

banner143
banner134

 Nevşehir Avanos İlçesine Soma Şehitleri Adına Anıt Dikildi... Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Avanos Meslek Yüksekokulu tarafından Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenci anısına yaptırılan Anıt, törenle açıldı.

Avanos Meslek Yüksekokulu'nun organik tarım alanına, yöreye özgü taşlarla yaptırılan "Soma Anıtı" faciada hayatını kaybeden madencilerin isimleri yazıyor.
 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Anıtın açılış töreninde, Avanos'taki okul yönetimi tarafından böyle bir proje kendisine getirildiğinde çok heyecanlandığını ve anlamlı bulduğunu söyledi.

Soma'daki maden faciasında ölenlerin anısına sahip çıkmak adına bu Anıtı çok önemsediğini belirten Kılıç, "Hepimiz bu acı olay üzerine büyük üzüntüler yaşadık. Hiç bir zaman da unutmayacağız. Ama okulumuzun bunu bu şekilde anıtlaştırması tarihe mal etmesi bence çok güzel ve anlamlı bir mesaj oldu" dedi.

Kılıç, bundan sonra ülkenin bu tür acılar yaşamaması ve anıtların mutlu olaylar için dikilmesi temennisinde bulundu.  

Konuşmaları ardından Rektör Kılıç, Soma Anıtı'nın açılışını yaptı. Törene katılanlar Anıt'ın bulunduğu arazide oluşturulan Soma Şehitleri Fidanlığı'na hayatını kaybeden madencilerin anısına 301 fidan dikti. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.