banner461
banner195

Nevşehir de Hava soğudu sobalar kuruldu

Nevşehir de hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte Erzurum’da soba ve kaloriferler yanmaya başladı.

Nevşehir de Hava soğudu sobalar kuruldu
21 Ekim 2014 Salı 16:21

banner143
banner134
Nevşehir'de havaların hissedilir şekilde düşmesiyle birlikte Sobalı evlerde sobalar kuruldu kaloriferler yanmaya başladı...Soğuk olduğu için geceleri sobaları yakmaya başladıklarını belirten vatandaşlar, “Kar yok ama bu günlerde geceleri artık oldukça soğuk. Küçük çocukları olan aileler özellikle sobaları yakıyorlar.” dediler.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahminlerine göre Nevşehir'de sıcaklık hissedilir şekilde düşmeye devam edecek
Nevşehir’de 21 Ekim Salı günü sisli bir hava beklenirken Cuma günü ise sağanak yağış bekleniyor.

Nevşehir’de önümüzde ki beş gün boyunca hava durumu şu şekilde olması bekleniyor.

21 Ekim Salı günü En düşük hava sıcaklığı 1 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 16 derece olması tahmin edilirken, İl genelinde sisli bir hava bekleniyor.

22 Ekim Çarşamba günü en düşük hava sıcaklığı 5 derece, en yüksek hava sıcaklığı 20 derece olması tahmin edilirken, az bulutlu bir hava bekleniyor.

23 Ekim Perşembe günü en düşük hava sıcaklığı 8 derece, en yüksek hava sıcaklığı 18 derece olarak tahmin edilirken, çok bulutlu bir hava bekleniyor.

24 Ekim Cuma günü Nevşehir’de sağanak yağışlar bekleniyor. Buna göre Nevşehir’de en düşük hava sıcaklığı 6 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 15 derece olması bekleniyor.

25 Ekim Cumartesi günü yağışlı hava yerini bulutlu bir hava bırakması bekleniyor. En düşük hava sıcaklığı 6 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 16 derece olması tahmin ediliyor.

BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Uzmanlar, havaların soğumasıyla birlikte karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine de dikkat çekti. Her kış yaşanan olumsuz hadiselerin en aza indirilmesi için uyarılarda bulunan uzmanlar, “Soba zehirlenmelerinin ikili bir nedeni vardır. Bildiğiniz gibi yakıtlar, yanma durumunda ortamın oksijenini de tüketmektedirler. Sobaların kullanıldığı yerlerde yeterli hava girişi sağlanmalı. Bunun için öncelikle ortam sık sık havalandırılmalı. İkincisi yanma gazlarının dışarıya atılması, bu da baca kanalıyla olmaktadır. Bacaların tıkanıklığı durumunda zehirli gazlar ortama nüfuz etmekte ve zehirlenmeye neden olmaktadır. Yani neden ikilidir? Bir, ortam havasının azalmasından dolayı boğulma, ikincisi zehirlenme. Yapılabilecekler; bir kere baca temizliğine çok dikkat edilmesi. İkincisi, ortamın havalandırılması. Üçüncüsü banyolara ya da yatak odalarına soba monte edilmemesi. Dördüncü olarak alınan sobaların mutlaka TSE'ye uygunluk belgelerinin aranması. Yetkili firmaların, bakım firmalarının olup olmadığı, ülke genelinde örgütlü olup olmadığı, servislerinin bulunup bulunmadığı araştırılmalı ve soba ona göre seçilmelidir" ifadelerini kullandılar.

Uzmanlar, kömür kullanan vatandaşlar için, odanın ısısını sabit tutmak için şu önerilerde bulundu:

"Sobayla odanın ısısını sabit tutmak çok olası değil. Çünkü sobada hava ve yatık miktarı çok optimum şekilde ayarlanamıyor. Ancak bazı sobalar diğerlerine göre bu konuda birtakım düzeneklere sahip. Bu konuda yapılabilecek fazla da bir şey yok aslında. Yalnız benim tavsiye edeceğim, öncelikle sobanın odanın ısıtma yükü hesaplanarak, ona uygun olarak alınması. Küçük bir hacim için büyük bir soba alınmamasıdır. Ortama uygun soba alınmasıdır. Ortamın büyüklüğüne göre soba alınırsa, yakıt tüketimi büyük oranda azalacaktır."

"SOBA KULLANIMINDA BACAYA DİKKAT ETMEK LAZIM"

Uzmanlar, "Isınma için soba da tercih ediliyor. Öncelikle soba için en önemli şey bacadır. Baca tertibatı kesinlikle iyi yapılmışsa, herhangi bir sorun yoktur. Verimini de çok sağlam çok iyi alır. Yalnız baca uzunluklarını çok fazla tutmak sağlık açısından tehlikeli. Bundan dolayı da buna önem gösterilirse herhangi bir sorun olmaz. Üst katlarda en büyük sorun, merkezi sistemlerde hava sorunu. Merkezi sistemlerde içerisinde yoğuşma oluşacağı için, peteklerin içinde hava oluşuyor. Havaların alınması gerekiyor; ama tabii maalesef bazen ihmal ediliyor. Tabii bunları önlemek için binanın kazan dairesinde bir tane kapalı devre imsat yaptırmak gerek. İmsat (peteklerin içindeki hava basıncını kontrol eden cihaz) üstteyse, onun iptali gerekiyor. Bunları yaptığımız zaman sorunu çözebilirsiniz. Evi tamamen ısıtma biraz da mimari yapısına bağlıdır. Eğer mimari yapısı buna elverişliyse, örneğin koridorda bir soba yakarsanız bütün evi ısıtabilirsiniz. Ama tabi bu ne kadar konforlu olur, tartışılır" diye konuştular.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.