banner461
banner195

Nevşehir de Tarım Arazilerinde Mülkiyetin Devri İşlemleri Hakkında Vatandaşlara Brifing

Nevşehir de , Tarım Arazilerinde Mülkiyet Devri ve Miras İntikallerinin Esasları Hakkında Toplantı Yapıldı.

Nevşehir de Tarım Arazilerinde Mülkiyetin Devri İşlemleri Hakkında Vatandaşlara Brifing
25 Aralık 2015 Cuma 18:47

banner143
banner134
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda İl Müdürlüğü  ile İlçe Müdürlüklerimiz yetkilileri ile "Tarım Arazilerinde Mülkiyet Devri ve Miras İntikallerinin Esasları" konulu toplantı yapılmıştır.

         Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ, Yaptığı Açıklamada Şunları Söyledi;

        "2016 yılının başlamasıyla 15/05/2014 tarihinden sonra ölen murislerin yasal mirasçılarına tebligatlar gönderilmeye başlanacak olup, tarımsal arazilerinde mülkiyet devrini yapmaları istenecektir.   Bilindiği üzere 5403 sayılı kanunun 8/B maddesine göre; mirasa konu tarımsal arazilerde mülkiyeti devir işlemlerinin murisin ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde tamamlanması gerekmektedir" dedi.

         Söz konusu 5403 sayılı kanunun 8/Ç maddesine istinaden, mirasa konu tarım arazilerinin mülkiyet devri için mirasçılara tebliğ tarihinden itibaren üç ay ek süre verilecektir. Bu süre içinde mirasçılar aşağıda belirtilen maddeler kapsamında mülkiyet devrini gerçekleştirebilirler.

        a)Bir mirasçıya veya yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerini karşılaması durumunda birden fazla mirasçıya devri,

        b) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 373 üncü ve devamı maddelerine göre noter senedi ile kuracakları aile malları ortaklığına veya kazanç paylı aile malları ortaklığına devrini,

        c) Mirasçıların tamamının miras payı oranında hissedarı oldukları 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kuracakları limited şirkete devri,

        ç) Mirasa konu tarımsal arazilerin tamamının mülkiyetini aynı anda üçüncü kişilere devri.

       Mirasçılara tanınan üç aylık ek süre sonunda mirasçılar tarafından mülkiyet devrinin tamamlanmaması durumunda Bakanlığımız ilgili Sulh Hukuk Mahkemesi nezdinde; arazilerin istemde bulunan ehil mirasçıya, ehil mirasçı olmaması durumunda en fazla teklifi veren istekli mirasçıya devrine, aksi halde üçüncü kişilere satılması için resen dava açabilme yetkisine sahiptir.

       YILMAZ; Mirasçılar tarafından tarım arazilerinin paylaşımına ilişkin açılmış hâlihazırda görülmekte olan bir dava olması durumunda, dava ile ilgili resmi belgelerin Bakanlığımız İl Müdürlüklerine ibrazı gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüklerinden ayrıntılı bilgi alınabilir.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.