banner461
banner195

Nevşehir "Dönüşüme" İlgisiz Kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geçen yıl başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği, ülke genelinde ilgi görüyor.

Nevşehir
01 Temmuz 2013 Pazartesi 14:17

banner143
banner134

 Türkiye genelinde 6.5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağı kentsel dönüşüm kapsamında Bakanlığa bugüne kadar vatandaşlar kendi istekleriyle 24 bin 38 riskli konut ve dükkan için başvuru yaptı. Bin 323 konut ve dükkanın yıkımı gerçekleşirken, en fazla yıkımın yapıldığı yer İstanbul oldu. 

Bakanlığa gelen riskli bina başvurularında, Anadolu illerinin de kentsel dönüşüm seferberliğine kayıtsız kalmadığı görüldü.

-Anadolu'nun talepleri

Anadolu'dan en fazla talep, 327 ev ve dükkanla Hatay'da gerçekleşti. Hatay'ı 262 başvuruyla Mardin ve 211 başvuruyla Balıkesir takip etti. Çanakkale, Van, Kocaeli ve Malatya da kentsel dönüşümün ilgi gördüğü iller arasında bulunuyor.

Büyükşehirlerde ise en fazla talep İstanbul'dan gelirken, bu ili Ankara, Eskişehir, İzmir, Diyarbakır, Kayseri ve Samsun izledi.

-Dönüşüme ilgisiz kalan iller

Kentsel dönüşüme bazı illerden ise ilgi gösterilmedi. Amasya, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kars, Muş, Nevşehir, Siirt, Yozgat ve Zonguldak kentsel dönüşüme ilgi göstermeyen iller arasında yer alıyor.

-Kredi ve faiz desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar riskli alanlarda 37 milyon lira kira yardımı yapılırken, riskli bina kapsamında 287 hak sahibine de yaklaşık 4 milyon 500 lira bin kira yardımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda evini yenilemek isteyen vatandaşların bankadan kullandıkları krediyse 13 milyon lirayı buldu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.