banner461
banner195

Nevşehir'in tarihi kahvehaneleri; 'TAHTALI KAHVEHANE'

Nevşehir il merkezinde bulunan tarihi "Kahvehaneler" içinde en ünlü olanlardan biri hiç şüphesiz eski Cumhuriyet Mahallesindeki Rumlardan kalma Topal Ali Ağa'nındır.

Nevşehir'in tarihi kahvehaneleri; 'TAHTALI KAHVEHANE'
05 Aralık 2017 Salı 19:11

banner143
banner134
Nevşehir il merkezinde bulunan tarihi "Kahvehaneler" içinde en ünlü olanlardan biri hiç şüphesiz eski Cumhuriyet Mahallesindeki Rumlardan kalma Topal Ali Ağa'nındır. Buranın müşterileri çoğunlukla mübadele (değiştirme, göç) sonrası gelen, Nevşehir'lilerin "Muhacir" olarak adlandırdıkları Rumeli göçmenleri ile buraya yakın mahallelerden gelen müdavimleri idi.

Bu kahvehanenin ünü; sahibi kadar, kahvehane olarak kullanılan binanın tarihi ve mimari özelliklerinden gelmekteydi. Topal Ali Ağa'nın işlettiği bu kahvehane binası, iki katlı idi. Alt katı bakkal olarak kullanılır, üst kata bir merdivenle çıkılırdı. Bu kahvehane, ilk açılan İstanbul kahvehaneleri' nin özelliklerini taşırdı. Küçük olmakla birlikte oyun onyananlardan ayrılmış loca şeklinde bir bölmesi vardı.

Bu kısma eski Osmanlı kahvehanelerindeki gibi kerevetler (sedirler) konmuştu. Buraya çıkıp oturmak isteyen müşteriler Osmanlı kültürünü yaşatmaktaydı. Müşteriler ayakkabılarını çıkararak buraya geçiyorlardı. Bu kahvehanenin adı halk arasında "Tahtalı Kahvehane"dir. İşleten Topal Ali Ağa, tam mesleğin adamı idi.

Aynı semtte yine Ali adındaki bir başka şahıs tarafından işletilen kahvehane daha vardı. Fakat Topal Ali'nin kahvehanesi kadar kalabalık olmazdı. İçinde berber köşesi biraz yüksekti. Balkonunun tavanı kalemişi resimlerle süslüydü." 


* Nevşehir Kültür ve Tarih Araştırmaları, Sayı:17
* Kahve ve Nevşehir Kahvehaneleri, Mustafa DİNLEYEN

İşte Tahta Kahve (Eski Rum Gazinosu) (1969) — Eski Cumhuriyet Mahallesi, Merkez, Nevşehir'de...Kaynak:Serkan Sonradanbulan

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.