banner461

Nevşehir Özel Halk Otobüslerine Kamera Takıldı

Nevşehir Halk Otobüsleri Kamera Sistemi İle Takip Altında...

banner503
Nevşehir Özel Halk Otobüslerine Kamera Takıldı
12 Ocak 2017 Perşembe 13:00

banner143
banner134
Nevşehir Belediyesi kent içi ulaşımda hizmet veren otobüslere yerleştirdiği kamera sistemiyle, hem yolcuların hem de araç sürücülerinin güvenli bir ortamda seyahat etmelerini sağlıyor.

Nevşehir Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Yönetmeliği kapsamında şehir içi yolcu taşıması yapan toplam 75 özel halk otobüsü, kamera sistemli hale getirildi.

Nevşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Nevşehir Belediyesi mücavir alanı içerisinde şehir içinde belirlenen 5 hatta yolcu taşımacılığı yapan özel halk otobüslerinde , taşımacılığın daha güvenli olarak gerçekleştirilmesinin yanı sıra, otobüslerde yaşanabilecek olumsuzlukların  takibi ve önlenmesi açısından da önemli bir caydırıcılık özelliğinin de bulunduğu kamera sistemleri  montajı yapılarak hizmete girdi.

Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzgün yaptığı açıklamasında;
 "Nevşehir Belediyesi Bünyesinde bulunan tüm otobüs filosunun tamamını araç içi kamera sistemiyle donatan özel halk otobüsleri, araç içindeki olası taciz, hırsızlık, kavga gibi birçok adli olayın tespit ve çözümü konusunu da kamera görüntüleri sayesinde kısa sürede ortaya çıkarıyor" dedi.
                         
Otobüsün içerisini her yönüyle rahatlıkla görebilecek açıda bulunan görüntüler, kayıt altına alınıyor...

Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzgün FİB Haber Merkezine yaptığı açıklamasında;
 "Otobüslerin hareket halinde olduğu süre içinde sürekli kayıtta olan sistem, daha sonra uzman ekipler tarafından izlenerek otobüsler sürekli kontrol altında tutuluyor.  Alınan kayıtlar arşivlenirken, kameralar sayesinde yolcuların kentin tüm noktalarına erişimleri de güvenli bir şekilde sağlanmış oluyor. Yeni uygulamadan hem vatandaşlarımız hemde şöförlerimiz oldukça memnun" dedi.

“ŞİKAYETE KONU OLAYLAR ANINDA TESPİT EDİLİYOR”     

Araç içlerine konulan kamera sistemi sayesinde şikayete konu olan olayların daha sağlıklı şekilde tespit edildiğini ifade eden Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzgün, şunları söyledi: “Son zamanlarda yaşanan toplumsal olaylar, bunun aslında ne kadar önemli bir çalışma olduğunu ortaya koymuş oldu. Kamera sistemleri, Nevşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Özel Halk Otobüsleri ile seyahat eden yolculara daha iyi hizmet verilebilmesi amacıyla kullanıldığı gibi;  taciz, hırsızlık, suç, şikayet  gibi olumsuz olayların çözümü noktasında da fayda sağlamaktadır.  Kamera tarafından kayıt altına alınan vakalarla ilgili görüntüler, polis ve adli kurumlara iletilerek veri paylaşımı da yapılmaktadır.” dedi.


Vatandaşlarımız "Şikayet noktası olarak bizzat şöferler odamıza yada Nevşehir Belediye zabıta müdürlüğüne yapılabilir" diyen Başkan Düzgün, Önümüzdeki günlerde ilimiz Nevşehir'de faaliyetlerini sürdüren Öğrenci servislerine de kamera sistemi takılacağını müjdeledi. 

Bu arada Kendileri ile görüştüğümüz Nevşehir Özel Halk Şöförleri de yeni uygulamadan yana oldukça memnuniyet duyduklarını belirtirlerken, birde ricada bulunarak; "Biz gördüğünüz üzere ancak bu kameraları araçlarımıza taktırabildik. Belediyemiz ve Valilik bizlere destek olurlarsa, daha modern ve daha kaliteli kamera taktırmayı arzu ediyoruz" dediler.

Foto:Mustafa Ferveren

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.