banner461
banner195

Nevşehir Üniversitesi’nden Yeni Bir Kitap: Nevşehir Salnamesi (1914)

Nevşehir Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana eğitim-öğretim faaliyetleriyle birlikte bir yandan ürettiği bilimsel bilgiyi evrensel düzeyde paylaşırken diğer taraftan da içinde bulunduğu eşsiz coğrafyanın bağrında büyüttüğü medeniyetlerin kültürel miraslarını ve değerlerini gün ışığına çıkarmaktadır.

Nevşehir Üniversitesi’nden Yeni Bir Kitap: Nevşehir Salnamesi (1914)
28 Mayıs 2013 Salı 15:30

banner143
banner134

 Nevşehir Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana eğitim-öğretim faaliyetleriyle birlikte bir yandan ürettiği bilimsel bilgiyi evrensel düzeyde paylaşırken diğer taraftan da içinde bulunduğu eşsiz coğrafyanın bağrında büyüttüğü medeniyetlerin kültürel miraslarını ve değerlerini gün ışığına çıkarmaktadır. Kapadokya bölgesinin topografyası, tarihi, yerleşim alanları, dinî şahsiyetleri ve dinî hoş görüsünü ortaya koyan bu tarz eserlerden biri de 1914 yılında Grek harfleriyle yazılmış Türkçe bir eser olan “Nevşehir Salnamesi”dir.

Nevşehirlilerin kurduğu “Papa Georgios Cemiyeti” tarafından Rum mekteplerinin yararına 1914 yılında Karamanlıca olarak İstanbul’da yayınlanan “Nevşehir Salnamesi” isimli eser, Latin harflerine aktarılarak Nevşehir Üniversitesi Yayınları arasından çıkmıştır. Nevşehir Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Adem ÖGER ve Oğuz ÖZDEM tarafından hazırlanan eserde, Nevşehir başta olmak üzere Kapadokya bölgesinin tarihî ve doğal mekânları, yerleşim yerleri, Karamanlı Ortodoks Türklere ait dinî yapılar ve azizler, bölgedeki sosyal ve dinî yaşam hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Esere, özellikle Kapadokya bölgesinin sınırları ve coğrafî özellikleri, Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Hacıbektaş; Kırşehir, Mucur; Niğde, Bor, Gölcük, Fertek, Sazalca, Konaklı; Aksaray Güzelyurt gibi yerler ve Damat İbrahim hakkında önemli malumatlar vardır. Ayrıca atasözleri, latifeler ve çeşitli konulardaki hikâye ve malumatlar da eserde yer almaktadır.

 

            Kapadokya bölgesi üzerine yapılacak çalışmalarda önemli bir kaynak niteliğindeki bu eseri temin etmek isteyenler, Halk Bankası Nevşehir Şubesi TR38 0001 2009 6860 0006 0000 02 Nolu hesaba 15 TL yatırıp banka dekontunu Nevşehir Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğüne getirerek eseri elden teslim alabilirler.

Uzak yerlerden eseri temin etmek isteyenler ise banka dekontunu tarayıp nevkam@nevsehir.edu.tr adresine mail attıklarında 2 gün içerisinde adreslerine kargo ile ödemeli olarak gönderilecektir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.